ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը ողջունում է Ռ.Մլադիչի ձերբակալությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը ողջունել է սերբ գեներել Ռատկո Մլադիչի ձերբակալությունը սերբական կառավարության կողմից: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբից, վերջինիս ղեկավար Արամ Համբարյանն այս առնչությամբ նշել է, որ ԱՄՆ հայությունը միանում է ողջ առաջադեմ մարդկության ուրախությանը նույնիսկ սերբական կառավարության կողմից ցեղասպանության իրականացման փորձի մեջ մեղադրվող Ռատկո Մլադիչի ձերբակալության կապակցությամբ:
«Սերբիայի եւ Թուրքիայի միջեւ տարբերությունն այն է, որ սերբական կառավարությունն ի պատիվ իրեն ճանաչում է պատմական ճշմարտությունը եւ ընդունում իրավական պատասխանատվությունը նախորդ կառավարության կողմից իրականացված հանցագործությունների համար, մինչդեռ Թուրքիան' ԱՄՆ կառավարության թողտվությամբ, շարունակում է նենգափոխել ճշմարտությունը եւ խուսափել Հայոց ցեղասպանության համար բարոյական եւ նյութական պատասխանատվություն կրելուց»,- ասել է Ա.Համբարյանը:
Սերբական կառավարության նախաձեռնությամբ' երեկ ձերբակալվել եւ միջազգային արդարադատությանն է հանձնվել սերբ գեներալ Ռատկո Մլադիչը, ով 15 տարի թաքնվում էր արդարադատությունից: 1995թ-ին նախկին Հարավսլավիայի համար միջազգային քրեական տրիբունալը նրան մեղադրել է բոսնիական պատերազմի ընթացքում իրականացված ցեղասպանության, պատերազմական եւ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների համար:
Նշենք նաեւ, որ երեկ Դովիլում կայացած «Մեծ ութնյակի» գագաթնաժողովի ժամանակ այս առնչությամբ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ազգային անվտանգության գծով խորհրդականի տեղակալ Բեն Ռոդսը նշել է, որ արդարադատությունը կայանալու է նման տիպի բոլոր հանցագործների եւ նրան հետեւորդների նկատմամբ:

ANCA welcomes arrest of Ratko Mladic
The Armenian National Committee of America (ANCA) welcomed the Serbian government's arrest of Ratko Mladic, a former Serbian General who spent 15 years as a fugitive from justice after being charged in 1995 by the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia with genocide, war crimes, and crimes against humanity during the Bosnian War.
"We join Armenians throughout the United States and around the world in welcoming today's arrest by the Serbian government of indicted genocide perpetrator General Ratko Mladic," said ANCA Executive Director Aram Hamparian. "The differences between Serbia's and Turkey's response to genocide could not be greater: The Serbian government, to its credit, has acknowledged the truth of its own history and accepted moral and legal responsibility for past crimes, while Turkey - with the complicity of the U.S. government - continues to evade the truth and escape its moral and material responsibilities for the Armenian Genocide."
The White House, earlier today, congratulated the Serbian government for arresting Mladic. Speaking on behalf of the Obama Administration, Deputy National Security Adviser Ben Rhodes, who is traveling with President Obama at the G8 summit in France, stated that his capture underscores that, "justice will come to those who carry out these types of crimes against humanity, that the international community will be unrelenting in the pursuit of that justice."