Փախստականների համար կառուցվել է վեց հազար բնակարան ու առանձնատուն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցած 22 տարիների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում փախստականների համար 6 հազար բնակարան ու առանձնատուն է կառուցվել: Ինչպես լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսօր նշեց ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը, Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումների քաղաքականության հետեւանքով 1988-1992 թվականներին իրենց մշտական բնակավայրերից տեղահանվել են ավելի քան կես միլիոն հայեր, որոնցից 360 հազարն ապաստանել են Հայաստանում: Նրա խոսքով' 2004 թ-ից ՀՀ կառավարությունը հանձն է առել հանրային նշանակության շինություններում ապրող առավել կարիքավոր 3 հազար 500 ընտանիքներին ապահովել մշտական կացարանով: 2005 թ-ից սկսած' այդ նպատակի համար պետական բյուջեից զգալի միջոցներ են հատկացվել. յուրաքանչյուր տարի 3-5 մլն դոլարի չափով:
«Սակայն, ցավոք, ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով նախորդ եւ այս տարի հնարավորություն չի եղել շարունակելու այդ ծրագիրը: Ներկայում 1175 ընտանիք սպասում է արժանավայել բնակարանային պայմանների»,- ասաց Միգրացիոն պետական ծառայության պետը' տեղեկացնելով, որ ծրագիրն ավարտելու համար անհրաժեշտ կլինի շուրջ 45 մլն դոլար:
Նրա հավաստմամբ' այս խնդիրը Կառավարության համար շարունակում է մնալ ամենասուր հարցը: Գ. Եգանյանը նաեւ ասաց, որ չնայած փախստականների մեծ հոսքեր ընդունած երկրներին սովորաբար օգնության է հասնում միջազգային հանրությունը, բայց այդ սկզբունքը Հայաստանի պարագայում ամբողջովին չի կիրառվել:

Six thousand apartments built in Armenia for refugees
During the past 22 years 6 thousand apartments have been built in Armenia for refugees. Head of the State Migration Service of the RA Territorial Administration Ministry Gagik Yeganyan said at a news conference today that more than half million Armenians were displaced from their houses as a result of the Azerbaijan's policy of ethnic cleansing in 1988-1992. About 360000 of them found shelter in Armenia. According to him, from 2004 the Armenian government has directed its efforts toward ensuring 3500 needy refugees families will hostels. Starting from 2005 noticeable means have been allocated from the state budget with that aim – each year about 3-5 million USD.
"But unfortunately, as a result of the financial economic crisis there was no opportunity to continue the program neither last year nor this. Currently 1175 families are waiting for apartments", Yeganyan noted, saying that for accomplishing this program 45 million USD will be needed.