Է.Նալբանդյան. «Ադրբեջանցիները փորձում են որեւէ հայկական ներկայության հետք չթողնել Նախիջեւանում»
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին մոտ վեց տարվա ընթացքում ադրբեջանցիները թույլ չեն տալիս միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին այցելել Նախիջեւան: Այսօր Եվրամիության ընդլայնման եւ եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում նման հայտարարությամբ հանդես եկավ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը' մեկնաբանելով «Արմենպրես»-ի այն դիտարկումը, որ Ադրբեջանի իշխանությունները վերջերս արգելել են Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Մեթյու Բրայզային այցելել Ջուղայի հայկական գերեզմանատուն: «Եթե թույլ չեն տվել, ուրեմն բան ունեն թաքցնելու»,- ասաց նախարարը:
Է.Նալբանդյանի խոսքով' ամբողջ միջազգային հանրությունը դեռ 2005թ-ին ականատես եղավ, թե ինչպես էին ադրբեջանցիները փորձում ոչնչացնել հայկական մշակութային ժառանգությունը Նախիջեւանում, որեւէ հայկական ներկայության հետք չթողնել Նախիջեւանում:
«Եվ հետո, ի՞նչ են ասելու, ասելու են, որ Նոյի թվից Նախիջեւանը մեր պապական տարա՞ծքն է եղել, բայց ո՞վ է հավատալու»,- նկատեց նախարարը:

Edward Nalbandyan: Azerbaijan try not to leave any trace of Armenia’s presence in Nakhijevan
During the recent six years the Azerbaijanis do not allow representatives of international organizations visit Nakhijevan, Foreign Affairs Minister of Armenia Edward Nalbandian said today at a joint news conference with the EU Commissioner for Enlargement and European Neighbourhood Policy Stefan Fule. This statement came after the Azerbaijani authorities did not permit Matthew Bryza visit Jougha's Armenian cemetery. "If they did not permit it means they have something to hide", the minister said.
According to Nalbandian, the whole international community still in 2005 witnessed how Azerbaijanis were trying to annihilate the Armenian cultural heritage in Nakhijevan, not to leave any trace of Armenia's presence in Nakhijevan.
"And so what? What will they say? Will they say Nakhijevan was their territory since Noah's times? Who will believe them?"