Կոսովոն համաձայնագիր է ստորագրել Գազայի հատվածում Միջազգային կայունացման ուժերին միանալու վերաբերյալ
Կոսովոն սեպտեմբերի 7-ին համաձայնագիր է ստորագրել Գազայի հատվածի համար նորաստեղծ Միջազգային կայունացման ուժերին միանալու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշել է Խաղաղության խորհուրդը X հարթակում գրառման մեջ:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է Կոսովոյի, ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող Խաղաղության խորհրդի և Միջազգային կայունացման ուժերի ներկայացուցիչների կողմից Պրիշտինայում կայացած արարողության ժամանակ:
«Կոսովոն կարևոր աջակցություն կցուցաբերի Գազայում նախագահ Թրամփի 20- կետանոց խաղաղության ծրագրի առաջխաղացման առաքելությանը», - նշված է գրառման մեջ։
Կոսովոյի խորհրդարանն ապրիլին հաստատել էր կառավարության որոշումը զորքեր ուղարկելու վերաբերյալ։
Մինչ այժմ Միջազգային կայունացման ուժերում ընգրկվելու հանձնառություն է ստանձնել հինգ երկիր, այդ թվում՝ Ինդոնեզիան, Մարոկկոն, Ղազախստանը, Ալբանիան և Կոսովոն։ Բացի այդ, Եգիպտոսն ու Հորդանանը պարտավորվել են մարզել ոստիկաններին։

Косово подписало соглашение о присоединении к Международным силам стабилизации в секторе Газа
Косово 7 сентября подписало соглашение о присоединении к недавно созданным Международным силам стабилизации для сектора Газа. Как сообщает Арменпресс, об этом Совет мира отметил в публикации на платформе X.
Соглашение было подписано представителями Косово, Совета мира и Международных сил стабилизации во время церемонии в Приштине.
«Косово окажет важную поддержку миссии по продвижению мирного плана президента Трампа в Газе, который состоит 20-пунктов», — говорится в публикации.
Парламент Косово в апреле одобрил решение правительства об отправке войск.
К настоящему времени обязательство войти в состав Международных сил стабилизации взяли на себя пять стран, включая Индонезию, Марокко, Казахстан, Албанию и Косово. Кроме того, Египет и Иордания обязались обучать полицейских.