Կոսովոն համաձայնագիր է ստորագրել Գազայի հատվածում Միջազգային կայունացման ուժերին միանալու վերաբերյալ
Կոսովոն սեպտեմբերի 7-ին համաձայնագիր է ստորագրել Գազայի հատվածի համար նորաստեղծ Միջազգային կայունացման ուժերին միանալու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշել է Խաղաղության խորհուրդը X հարթակում գրառման մեջ:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է Կոսովոյի, ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող Խաղաղության խորհրդի և Միջազգային կայունացման ուժերի ներկայացուցիչների կողմից Պրիշտինայում կայացած արարողության ժամանակ:
«Կոսովոն կարևոր աջակցություն կցուցաբերի Գազայում նախագահ Թրամփի 20- կետանոց խաղաղության ծրագրի առաջխաղացման առաքելությանը», - նշված է գրառման մեջ։
Կոսովոյի խորհրդարանն ապրիլին հաստատել էր կառավարության որոշումը զորքեր ուղարկելու վերաբերյալ։
Մինչ այժմ Միջազգային կայունացման ուժերում ընգրկվելու հանձնառություն է ստանձնել հինգ երկիր, այդ թվում՝ Ինդոնեզիան, Մարոկկոն, Ղազախստանը, Ալբանիան և Կոսովոն։ Բացի այդ, Եգիպտոսն ու Հորդանանը պարտավորվել են մարզել ոստիկաններին։

Kosovo signs agreement to join International Stabilisation Force in Gaza
Kosovo signed an agreement on September 7 to join the newly established International Stabilisation Force for the Gaza Strip, the Board of Peace said in a post on X.
The agreement was signed by representatives of Kosovo, the US-backed Board of Peace and the International Stabilisation Force during a ceremony in Pristina.
“Kosovo will provide important support to the mission to advance President Trump’s 20-point peace plan in Gaza,” the post said.
Kosovo’s parliament approved the government’s decision to deploy troops in April.
So far, five countries have committed to joining the International Stabilisation Force, including Indonesia, Morocco, Kazakhstan, Albania and Kosovo. In addition, Egypt and Jordan have committed to training police officers.