ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանն այցելել է ՀՀ պետական սահմանի Բագրատաշենի անցակետ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը Տավուշի մարզ աշխատանքային այցի շրջանակում այցելել է Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի Բագրատաշենի անցակետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից՝ նշելով, որ պաշտպանը շրջայց է կատարել տարածքում, ծանոթացել անցակետի գործունեությանը, ինչպես նաև սահմանահատման գործընթացների կազմակերպմանն ու այդ գործընթացներում անձանց իրավունքների ապահովմանն ուղղված աշխատանքներին։
Տեղում քննարկվել են սահմանահատման ընթացքում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ միջազգային պաշտպանության կարիք ունեցող և ապաստան հայցող անձանց իրավունքների ապահովմանն առնչվող հիմնախնդիրները։
Անահիտ Մանասյանը կարևորել է սահմանային անցակետերում մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային չափանիշների ապահովումը՝ ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր անձ պետք է հնարավորություն ունենա լիարժեք իրացնելու իր հիմնարար իրավունքները՝ անկախ քաղաքացիությունից, իրավական կարգավիճակից կամ այլ հանգամանքներից։
Գերատեսչությունից նշում են, որ այցի ընթացքում քննարկվել են քաղաքացիների իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությանը, սահմանահատման գործընթացների շարունակական կատարելագործմանը, ինչպես նաև իրավասու պետական մարմինների միջև համագործակցության արդյունավետ կազմակերպմանը վերաբերելի մի շարք հարցեր։
Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել պետական սահմանը հատող երեխաների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների ապահովմանն առնչվող հարցերին։
Պաշտպանն ընդգծել է, որ Սահմանապահ զորքերի ծառայողները կարևոր դերակատարում ունեն մարդու իրավունքների իրացումն ապահովելու տեսանկյունից։ Այդ համատեքստում առանձնակի կարևորվել է նրանց մասնագիտական կարողությունների շարունակական զարգացումը մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի տեսանկյունից։
Անահիտ Մանասյանն ընդգծել է ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի հետ արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակելու է իր սահմանադրական մանդատի շրջանակում հետևողական ուշադրության կենտրոնում պահել սահմանային անցակետերում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցերը՝ նպաստելով միջազգային չափանիշներին համապատասխան իրավունքահեն գործելակերպի ամրապնդմանը։

Защитник прав человека посетила пропускной пункт Баграташена на государственной границе Республики Армения
Защитник прав человека Анаит Манасян в рамках рабочего визита в Тавушскую область посетила пропускной пункт Баграташена на государственной границе Республики Армения.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса омбудсмена, Манасян обошла территорию, ознакомилась с деятельностью пропускного пункта, а также с организацией процессов пересечения границы и работами, направленными на обеспечение прав лиц в этих процессах.
На месте был обсужден ряд вопросов, касающихся защиты прав человека в ходе пересечения границы, в том числе проблемы, связанные с обеспечением прав лиц, нуждающихся в международной защите и ищущих убежище.
Анаит Манасян отметила важность обеспечения международных стандартов защиты прав человека на пограничных пропускных пунктах, подчеркнув, что каждый человек должен иметь возможность полноценно реализовывать свои фундаментальные права независимо от гражданства, правового статуса или иных обстоятельств.
Был обсужден ряд вопросов, касающихся эффективной защиты прав граждан, непрерывного совершенствования процессов пересечения границы, а также эффективной организации сотрудничества между компетентными государственными органами.
Особое внимание было уделено вопросам, связанным с обеспечением прав детей и лиц с инвалидностью, пересекающих государственную границу.
Омбудсмен подчеркнула, что служащие пограничных войск играют важную роль с точки зрения обеспечения реализации прав человека. В этом контексте была отмечена важность непрерывного развития их профессиональных способностей с точки зрения вопросов защиты прав человека.
Анаит Манасян подчеркнула важность эффективного сотрудничества с пограничными войсками СНБ.
Защитник прав человека в рамках своего конституционного мандата продолжит держать в центре последовательного внимания вопросы, касающиеся защиты прав человека на пограничных пропускных пунктах, способствуя укреплению основанной на правах практики в соответствии с международными стандартами.