ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանն այցելել է ՀՀ պետական սահմանի Բագրատաշենի անցակետ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը Տավուշի մարզ աշխատանքային այցի շրջանակում այցելել է Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի Բագրատաշենի անցակետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից՝ նշելով, որ պաշտպանը շրջայց է կատարել տարածքում, ծանոթացել անցակետի գործունեությանը, ինչպես նաև սահմանահատման գործընթացների կազմակերպմանն ու այդ գործընթացներում անձանց իրավունքների ապահովմանն ուղղված աշխատանքներին։
Տեղում քննարկվել են սահմանահատման ընթացքում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ միջազգային պաշտպանության կարիք ունեցող և ապաստան հայցող անձանց իրավունքների ապահովմանն առնչվող հիմնախնդիրները։
Անահիտ Մանասյանը կարևորել է սահմանային անցակետերում մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային չափանիշների ապահովումը՝ ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր անձ պետք է հնարավորություն ունենա լիարժեք իրացնելու իր հիմնարար իրավունքները՝ անկախ քաղաքացիությունից, իրավական կարգավիճակից կամ այլ հանգամանքներից։
Գերատեսչությունից նշում են, որ այցի ընթացքում քննարկվել են քաղաքացիների իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությանը, սահմանահատման գործընթացների շարունակական կատարելագործմանը, ինչպես նաև իրավասու պետական մարմինների միջև համագործակցության արդյունավետ կազմակերպմանը վերաբերելի մի շարք հարցեր։
Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել պետական սահմանը հատող երեխաների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների ապահովմանն առնչվող հարցերին։
Պաշտպանն ընդգծել է, որ Սահմանապահ զորքերի ծառայողները կարևոր դերակատարում ունեն մարդու իրավունքների իրացումն ապահովելու տեսանկյունից։ Այդ համատեքստում առանձնակի կարևորվել է նրանց մասնագիտական կարողությունների շարունակական զարգացումը մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի տեսանկյունից։
Անահիտ Մանասյանն ընդգծել է ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի հետ արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակելու է իր սահմանադրական մանդատի շրջանակում հետևողական ուշադրության կենտրոնում պահել սահմանային անցակետերում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցերը՝ նպաստելով միջազգային չափանիշներին համապատասխան իրավունքահեն գործելակերպի ամրապնդմանը։

Human Rights Defender Anahit Manasyan visited the Bagratashen checkpoint on the state border of the Republic of Armenia as part of a working visit to Tavush Province, the Office of the Human Rights Defender of Armenia said.
According to the Office, the Defender toured the premises, familiarised herself with the operation of the checkpoint, as well as the organisation of border-crossing procedures and efforts aimed at ensuring the rights of individuals during those procedures.
A number of issues related to the protection of human rights during border crossings were discussed on site, including issues concerning the protection of the rights of people in need of international protection and asylum seekers.
Anahit Manasyan emphasised the importance of ensuring international human rights protection standards at border checkpoints, stressing that every person must have the opportunity to fully exercise their fundamental rights, regardless of citizenship, legal status or other circumstances.
According to the Office, a number of issues concerning the effective protection of citizens’ rights, the continuous improvement of border-crossing procedures and the effective organisation of cooperation between the competent state bodies were discussed during the visit.
Particular attention was paid to issues concerning the protection of the rights of children and persons with disabilities crossing the state border.
The Defender stressed that Border Guard Troops personnel play an important role in ensuring the exercise of human rights. In this context, particular importance was attached to the continuous development of their professional capacities in the field of human rights protection.
Anahit Manasyan emphasised the importance of effective cooperation with the Border Guard Troops of the National Security Service.
The Human Rights Defender will continue, within the framework of her constitutional mandate, to consistently focus on issues related to the protection of human rights at border checkpoints, contributing to the strengthening of a rights-based approach in line with international standards.