Դեսպանահավաքի շրջանակներում անցկացվել է միջազգային առևտրային կապերի խթանմանը նվիրված քննարկումների երկօրյա շարք
Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավար կազմի տարեկան աշխատաժողովի շրջանակներում անցկացվել է Հայաստանի կառավարության ծրագրի տնտեսական բաղադրիչին, տնտեսական զարգացման առաջնահերթություններին ու հեռանկարներին, միջազգային առևտրային կապերի խթանմանը նվիրված քննարկումների երկօրյա շարք։
Բանախոսությունների շարքի մեկնարկին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ նախարարության գործառույթների ընդլայնման, արտաքին առևտրի բաղադրիչի ինստիտուցիոնալ ամրագրման համատեքստում կարևորելով տվյալ ուղղությամբ կարողությունների շարունակական զարգացումը և դիվանագիտական ներկայացուցչությունների միջոցով Հայաստանի տնտեսական շահերի հետևողական առաջմղումը։
Բանախոսությամբ է հանդես եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ կառավարության տնտեսական զարգացման ներկայիս ցուցանիշները և Կառավարության նոր ծրագրով ակնկալվող արդյունքները, Հայաստանի տնտեսական զարգացման հիմնական ուղղությունները:
Տնտեսական հարաբերությունների դիվերսիֆիկացիայի համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նոր ուղղություններով գործընկերությունների զարգացման դինամիկային, արձանագրված արդյունքներին, գործարար կապերի հետևողական խթանման կարևորությանը:

Двухдневные дискуссии в рамках встречи послов Армении за рубежом были посвящены развитию международных торговых отношений
Двухдневные дискуссии в рамках ежегодной встречи  глав дипломатических ведомств Республики Армения за рубежом были посвящены экономической составляющей программы правительства Армении, приоритетам и перспективам экономического развития, а также развитию международных торговых отношений.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, в начале министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян выступил с приветственной речью, подчеркнув непрерывное развитие потенциала в этом направлении в контексте расширения функций министерства, институционализации внешнеторговой составляющей и последовательного продвижения экономических интересов Армении через дипломатические представительства.
С речью выступил министр экономики РА Геворг Папоян, представивший текущие показатели экономического развития и ожидаемые результаты в рамках новой правительственной программы, а также основные направления экономического развития Армении.
В контексте диверсификации экономических связей обсуждались динамика развития партнерских отношений в новых направлениях, зафиксированные результаты и важность последовательного продвижения деловых связей.