Չինաստանի արդյունաբերական հսկան հետաքրքրված է Հայաստանի հետ հնարավոր համագործակցությամբ
Չինաստանի Լանժոու քաղաքում գործող «Lanzhou LS Group» ընկերությունը բաց է աշխարհի տարբեր երկրների, այդ թվում և Հայաստանի հետ համագործակցության համար։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի՝ ընկերության գլխավոր գրասենյակ կատարած այցի ժամանակ «Lanzhou LS Group»-ի ներկայացուցիչները ներկայացրել են գործունեության ուղղությունները և հայտնել, որ իրենց տեխնոլոգիաները կարող են աջակցել վերականգնվող էներգիայի նախագծերի զարգացմանը տարբեր շուկաներում, այդ թվում և Հայաստանում աճող արևային էներգիայի ոլորտում։
«Lanzhou LS Group»-ը Չինաստանի ծանր մեքենաշինության ոլորտի առաջատար ընկերություններից է։ Հիմնադրված լինելով 1953 թվականին՝ երկրի արդյունաբերականացման վաղ փուլում, այն ժամանակի ընթացքում վերածվել է բարձր տեխնոլոգիական արտադրական հզորության։
Ընկերությունը արտադրում է ռազմավարական նշանակության ծանր արդյունաբերական սարքավորումների լայն տեսականի, այդ թվում՝ ցամաքային և ծովային նավթահորատման կայանքներ, բարձր ճնշման քիմիական ռեակտորներ, ջրածնային և միջուկային էներգետիկայի բաղադրիչներ, ինչպես նաև մետալուրգիական արդյունաբերության համար նախատեսված հսկայական հիդրավլիկ կռման մամլիչներ։
Չինական արդյունաբերական հսկան նաև լայն միջազգային գործունեություն է ծավալում։ Նրա ծովային ինժեներական և էներգետիկ նախագծերն իրականացվում են նաև Ծոցի համագործակցության խորհրդի անդամ երկրների հետ համագործակցությամբ։
Ընկերությունը նաև տրամադրում է ամբողջական ծառայություններ իր վերջին նորարարական համակարգի՝ հալված աղի հիմքով էներգիայի կուտակման համար։ Տեխնոլոգիան նախատեսված է արևային ջերմային էներգիան կուտակելու, պահեստավորելու և էլեկտրացանցին կայուն ու հուսալի կերպով փոխանցելու համար՝ բարձրացնելով վերականգնվող էներգիայի արտադրության կայունությունն ու արդյունավետությունը։
Պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին՝ Հայաստանի հետ էներգիայի կուտակման ոլորտում համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ, «Lanzhou LS Group»-ի ներկայացուցիչները նշել են, որ ընկերությունը մեծ հետաքրքրություն ունի համագործակցելու բոլոր այն երկրների հետ, որոնք հետաքրքրված են նման տեխնոլոգիաներով։
Անդրադառնալով մասնավորապես Հայաստանում արևային էներգետիկայի զարգացման հնարավորություններին՝ նրանք առանձնացրել են իրենց հալված աղի էներգիայի կուտակման տեխնոլոգիան և հրավիրել հայաստանյան պետական կառույցների ու ոլորտի ներկայացուցիչներին այցելել Լանժոու՝ համագործակցության հնարավորությունները քննարկելու նպատակով։
«Մենք բաց ենք համագործակցության համար բոլորի հետ։ Պատրաստ ենք հյուրընկալել հայկական պատվիրակություններին և քննարկել հնարավոր համատեղ նախագծերը»,- «Արմենպրես»-ին ասել է «LS Group»-ի ներկայացուցիչը։

Chinese industrial powerhouse open to potential cooperation with Armenia
China's Lanzhou LS Group says it is open to cooperating with countries around the world, including exploring possible avenues for partnership with Armenia, by offering advanced heavy engineering expertise and molten salt energy storage technology.
During a visit by Armenpress to the company's headquarters in Lanzhou, company representatives discussed the company's capabilities and noted that their technology could support the development of renewable energy projects in various markets, possibly including Armenia's growing solar energy sector.
Lanzhou LS Group is a cornerstone of China's heavy machinery industry. Founded in 1953 during China's early industrialization, the company has evolved into a high-tech manufacturing powerhouse.
LS Group manufactures a wide range of critical heavy industrial equipment, including land and offshore oil drilling rigs, high-pressure chemical reactors, hydrogen and nuclear energy components, as well as giant hydraulic forging presses for the metallurgy industry.
The Chinese industrial giant also has an extensive international footprint. Its offshore engineering and energy projects include cooperation with countries across the Gulf Cooperation Council (GCC).
The company also provides comprehensive EPC (Engineering, Procurement, and Construction) services for its latest innovation: a molten salt energy storage system that integrates advanced heat exchangers with high-temperature storage tanks. The technology is designed to capture, store, and reliably deliver solar thermal energy to the power grid, improving the stability and efficiency of renewable energy generation.
When asked by Armenpress about the prospects for cooperation with Armenia in the field of energy storage, representatives of Lanzhou LS Group said the company is highly interested in collaborating with any interested country.
Asked specifically about solar power technologies in Armenia, they highlighted their molten salt energy storage technology, and invited Armenian officials and industry representatives to visit Lanzhou to explore potential partnership opportunities.
"We are open to cooperation with everyone," an LS Group representative told Armenpress. "We are ready to host Armenian delegations to discuss potential cooperation projects."