Թրամփը ՌԴ-ն նշել է այն «հակառակորդների» թվում, որոնք ունակ են ազդելու ԱՄՆ-ում ընտրությունների վրա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 16-ին հեռուստաուղերձում պնդել է, որ Ռուսաստանն «ԱՄՆ-ի այն հակառակորդների» թվում է, որոնք, ենթադրաբար, հնարավորություն ունեն ազդելու ԱՄՆ-ում ընտրությունների վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հեռուստաուղերձի տեսանյութը տարածել է Fox 13-ը:
Թրամփը գաղտնազերծել է հետախուզական տվյալներ, որոնք, նրա խոսքով, վկայում են, որ երկրի ընտրական համակարգերը «ծայրահեղ աստիճանի ենթակա են հարձակումների ռիսկի»:
«Ինչպես ասվում է գնահատումներից մեկում, մենք կարծում ենք, որ Միացյալ Նահանգների հակառակորդները, որոնց թվում են առնվազն Ռուսաստանը, Չինաստանը, Իրանը, Հյուսիսային Կորեան, ինչպես նաև ոչ պետական​ ​​​խմբավորումներ, հնարավորություն ունեն ազդելու ամերիկյան ընտրական ենթակառուցվածքի վրա», - պնդել է Միացյալ Նահանգների ղեկավարը:
Իր ուղերձում Թրամփը նաև հայտարարել է, որ ըստ հետախուզական տվյալների՝ Չինաստանը փորձել է 2018 թվականին ազդել ԱՄՆ միջանկյալ ընտրությունների, իսկ 2020 թվականին՝ նախագահական ընտրությունների վրա։

U.S. President Donald Trump said in a televised address on July 16 that Russia is among the "adversaries" of the United States that are capable of influencing U.S. elections. A video of the address was shared by Fox 13.
Trump announced the declassification of intelligence documents which he said show that the country's election systems are "extremely vulnerable to attack."
"As one assessment states, we believe that U.S. adversaries-including, at a minimum, Russia, China, Iran, North Korea, as well as non-state groups-have the capability to affect American election infrastructure," the U.S. president said.
Trump also said that, according to intelligence, China attempted to influence the 2018 U.S. midterm elections and the 2020 presidential election.