Թրամփը ՌԴ-ն նշել է այն «հակառակորդների» թվում, որոնք ունակ են ազդելու ԱՄՆ-ում ընտրությունների վրա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 16-ին հեռուստաուղերձում պնդել է, որ Ռուսաստանն «ԱՄՆ-ի այն հակառակորդների» թվում է, որոնք, ենթադրաբար, հնարավորություն ունեն ազդելու ԱՄՆ-ում ընտրությունների վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հեռուստաուղերձի տեսանյութը տարածել է Fox 13-ը:
Թրամփը գաղտնազերծել է հետախուզական տվյալներ, որոնք, նրա խոսքով, վկայում են, որ երկրի ընտրական համակարգերը «ծայրահեղ աստիճանի ենթակա են հարձակումների ռիսկի»:
«Ինչպես ասվում է գնահատումներից մեկում, մենք կարծում ենք, որ Միացյալ Նահանգների հակառակորդները, որոնց թվում են առնվազն Ռուսաստանը, Չինաստանը, Իրանը, Հյուսիսային Կորեան, ինչպես նաև ոչ պետական​ ​​​խմբավորումներ, հնարավորություն ունեն ազդելու ամերիկյան ընտրական ենթակառուցվածքի վրա», - պնդել է Միացյալ Նահանգների ղեկավարը:
Իր ուղերձում Թրամփը նաև հայտարարել է, որ ըստ հետախուզական տվյալների՝ Չինաստանը փորձել է 2018 թվականին ազդել ԱՄՆ միջանկյալ ընտրությունների, իսկ 2020 թվականին՝ նախագահական ընտրությունների վրա։

Трамп назвал Россию в числе «противников», способных повлиять на выборы в США
Президент США Дональд Трамп заявил в телеобращении 16 июля, что Россия входит в число «противников Соединенных Штатов», которые предположительно имеют репутацию стран, способных влиять на выборы в США. Как передает Арменпресс, видеозапись телеобращения распространил телеканал Fox 13.
Трамп рассекретил разведывательные данные, которые, по его словам, указывают на то, что избирательная система страны «чрезвычайно уязвима для атак».
«Как указано в одной из оценок, мы считаем, что противники Соединенных Штатов, включая как минимум Россию, Китай, Иран, Северную Корею, а также негосударственных субъектов, обладают способностью влиять на американскую избирательную инфраструктуру», — заявил американский лидер.
В своем послании Трамп также заявил, что, по данным разведки, Китай пытался повлиять на промежуточные выборы в США в 2018 году и президентские выборы в 2020 году.