Ժաննա Անդրեասյանը Փարիզում հանդիպել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակույթի հարցերով գլխավոր տնօրենի տեղակալի հետ
Փարիզ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակույթի հարցերով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Նայեֆ Ալ-Ֆայեզի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանը։
Շնորհավորելով Նայեֆ Ալ-Ֆայեզին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակույթի հարցերով գլխավոր տնօրենի տեղակալի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ Ժաննա Անդրեասյանը հաջողություններ է մաղթել նրան պատասխանատու առաքելության իրականացման գործում և վստահություն հայտնել, որ նրա ղեկավարությամբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային օրակարգը կհարստանա նոր նախաձեռնություններով և միջազգային համագործակցության ընդլայնման նոր հնարավորություններով։
Նայեֆ Ալ-Ֆայեզը շնորհավորել է Հայաստանին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ ընտրվելու կապակցությամբ՝ այն գնահատելով որպես կարևոր ձեռքբերում և միջազգային մակարդակում Հայաստանի մշակութային հեղինակության վկայություն։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կառավարման և մասնագիտական մարմինների աշխատանքներին։
Քննարկվել են Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջև համագործակցության հեռանկարները․ ԿԳՄՍ նախարարը ներկայացրել է Մատենադարանի գիտական, կրթական և մշակութային գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ այն ոչ միայն ձեռագրերի պահպանության և ուսումնասիրման առաջատար կենտրոն է, այլև ունի տարածաշրջանային և միջազգային վերապատրաստումների հարթակ դառնալու ներուժ՝ ձեռագրերի պահպանության և վերականգնման ոլորտում։
Անդրադարձ է եղել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2026–2027 թվականների օրացույցում ընդգրկված հայկական հոբելյաններին, մասնավորապես՝ հայ ականավոր լեզվաբան, ակադեմիկոս Հրաչյա Աճառյանի ծննդյան 150 և Երևանի Հանրապետության հրապարակի շինարարության մեկնարկի 100 ամյակներին, որոնց նվիրված միջոցառումներ են կազմակերպվելու նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում:
Ժաննա Անդրեասյանը  նաև նշել է, որ Հայաստանի համար մեծ նշանակություն ունի առաջիկա նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցությունն ու Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի շրջանակում արդյունավետ համագործակցությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության կոնվենցիայի շրջանակում։
Քննարկվել են նաև 2027 թվականին Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ միջազգային մարզամշակութային խաղերի կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են մշակույթի ոլորտում համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամությունը և համոզմունք հայտնել, որ հանդիպումը նոր համատեղ ծրագրերի ու նախաձեռնությունների մեկնարկի կարևոր հիմք կդառնա։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении провела встречу с заместителем генерального директора ЮНЕСКО по культуре
В ходе рабочего визита в Париж министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян встретилась с заместителем генерального директора ЮНЕСКО по культуре Найефом Аль-Файезом.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, во встрече также приняли участие заместитель министра Артур Мартиросян и постоянный представитель Армении в ЮНЕСКО Арам Акопян.
Поздравив Аль-Файеза с назначением на должность заместителя генерального директора ЮНЕСКО по культуре, Андреасян пожелала ему успехов на новом посту и выразила уверенность, что под его руководством культурная повестка ЮНЕСКО обогатится новыми инициативами и расширенными возможностями для международного сотрудничества.
Аль-Файез поздравил Армению с избранием в Комитет всемирного наследия ЮНЕСКО, назвав это важным достижением и свидетельством культурного авторитета страны на международном уровне.
Стороны также обсудили активное участие Армении в работе руководящих и экспертных органов ЮНЕСКО.
Были рассмотрены перспективы сотрудничества между Матенадараном имени Месропа Маштоца и ЮНЕСКО. Андреасян представила научную, образовательную и культурную деятельность Матенадарана, отметив, что он является не только ведущим центром сохранения и изучения рукописей, но и имеет потенциал стать региональным и международным учебным хабом в области консервации и реставрации рукописей.
Были затронуты армянские юбилеи, включенные в Календарь памятных дат ЮНЕСКО на 2026–2027 годы, а именно: 150-летие со дня рождения выдающегося армянского лингвиста и академика Рачии Ачаряна и 100-летие со дня начала строительства площади Республики в Ереване. Мероприятия, посвященные обоим юбилеям, также пройдут в штаб-квартире ЮНЕСКО.
Андреасян также подчеркнула важность для Армении участия в предстоящей сессии и обеспечения эффективного сотрудничества в рамках Комитета всемирного наследия и Конвенции ЮНЕСКО об охране нематериального культурного наследия.
Стороны также обсудили подготовку к 10-м Международным франкофонным играм, которые Армения примет в 2027 году.
В завершение встречи стороны подтвердили приверженность расширению сотрудничества в сфере культуры и выразили уверенность, что эта встреча заложит важный фундамент для запуска новых совместных программ и инициатив.