Կառավարությունը սահմանել է Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման բյուջետային վարկի պայմանները
Կառավարությունը հաստատել է որոշում, որով սահմանվում են «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարաձգման աշխատանքների ֆինանսավորման նպատակով 2026 թվականի պետական բյուջեից հատկացվող բյուջետային վարկի տրամադրման պայմանները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ որոշման հիմնավորման համաձայն՝ Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման առաջին ծրագրի շրջանակում 2020-2025 թվականներին ընկերությանը պետական բյուջեից տրամադրվել է 63.2 միլիարդ դրամի բյուջետային վարկ։
Այդ ծրագրի նպատակն էր 2-րդ էներգաբլոկի արդիականացումը և շահագործման ժամկետի երկարաձգումը մինչև 2026 թվականը։
Այնուհետև Կառավարության 2023 թվականի սեպտեմբերի 14-ի որոշմամբ հաստատվել է Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի կրկնակի երկարաձգման և արդիականացման ծրագիրը, որի նպատակն է էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2036 թվականը։ Ծրագրի իրականացման համար նախատեսվել է 160 միլիոն ԱՄՆ դոլար։
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ 2026 թվականի պետական բյուջեով «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի կրկնակի երկարաձգման միջոցառմամբ նախատեսվել է 20 միլիարդ 111 միլիոն 798 հազար դրամ՝ որպես բյուջետային վարկ։
Ընկերությունը ՀՀ ֆինանսների նախարարության հետ չէր կարողանում կնքել համապատասխան պայմանագիր, քանի որ բյուջետային վարկի տրամադրման պայմանները սահմանված չէին։
Որոշման ընդունումը հնարավորություն կտա սահմանված ժամկետներում կնքել բյուջետային վարկի պայմանագիր, իրականացնել ծրագրի շրջանակում կնքված պայմանագրերով նախատեսված վճարումները, ինչպես նաև շարունակել անհրաժեշտ աշխատանքները։

Правительство Армении установило условия бюджетного займа на продление срока эксплуатации 2-го энергоблока Армянской АЭС
Правительство утвердило решение, устанавливающее условия предоставления бюджетного займа из государственного бюджета на 2026 год для финансирования двойного продления срока эксплуатации 2-го энергоблока ЗАО «Армянская АЭС» (ААЭС).
Как сообщает Арменпресс, согласно обоснованию решения, в рамках первой программы продления и модернизации проектного срока службы 2-го энергоблока ААЭС в 2020-2025 годах компании был предоставлен бюджетный заем в размере 63,2 млрд драмов из государственного бюджета.
Целью этой программы была модернизация 2-го энергоблока и продление срока его эксплуатации до 2026 года.
Затем решением правительства от 14 сентября 2023 года была утверждена программа двойного продления проектного срока эксплуатации 2-го энергоблока ААЭС и его модернизации, целью которой является продление срока эксплуатации энергоблока до 2036 года. На реализацию программы было выделено 160 миллионов долларов США.
В обосновании указывается, что в государственном бюджете на 2026 год было предусмотрено 20 миллиардов 111 миллионов 798 тысяч драмов в качестве бюджетного займа на двойное продление проектного срока эксплуатации 2-го энергоблока ЗАО «Армянская АЭС».
Компания не смогла заключить соответствующее соглашение с Министерством финансов Республики Армения, поскольку условия предоставления бюджетного займа не были определены.
Принятие данного решения позволит заключить соглашение о бюджетном займе в установленные сроки, произвести платежи, предусмотренные договорами, заключенными в рамках программы, а также продолжить необходимую работу.