Կառավարությունը պտուղ, միրգ-բանջարեղեն, ծաղիկ և խմիչք արտահանողներին կտրամադրի 3.14 մլրդ դրամ աջակցություն
Կառավարությունն Էկոնոմիկայի նախարարությանը կհատկացնի 3 միլիարդ 140 միլիոն դրամ՝ արտահանման աջակցության ծրագրերի շրջանակում հունիս ամսվա ընթացքում առաջացած պարտավորությունները կատարելու համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հարցը Կառավարության նիստում զեկուցեց էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարի խոսքով՝ Կառավարությունը դեռևս հունիսի սկզբին շուկաների դիվերսիֆիկացման նպատակով ընդունել էր աջակցության ծրագիր, որով ֆինանսական աջակցություն է տրամադրվում արտահանողներին։
«Եթե արտահանվում են հայկական ծագման ջերմատնային արտադրության ապրանքներ, ինչպես նաև թարմ պտուղ և սննդամթերքի ու խմիչքի առանձին տեսակներ, Կառավարությունը ֆինանսական աջակցություն է տալիս»,- ասաց Պապոյանը։
Նա նշեց, որ որոշման նպատակն է կատարել հունիս ամսվա ընթացքում ծրագրերի արդյունքում առաջացած պարտավորություններն արտահանողների նկատմամբ։
«Իրենք արտահանել են, մենք իրենց պետք է ֆինանսական աջակցությունը այժմ տրամադրենք։ Միջոցառման իրականացման համար հունիս ամսին առաջացած պարտավորությունների կատարման նպատակով անհրաժեշտ է փոխհատուցել, ընդհանուր առմամբ, 3 միլիարդ 140 միլիոն դրամ»,- ընդգծեց նախարարը։
Որոշման նախագծի հիմնավորման համաձայն՝ գումարը նախատեսված է երկու միջոցառումների իրականացման համար։ Ջերմատնային արտադրության առանձին ապրանքների արտահանման աջակցության միջոցառման համար նախատեսվում է հատկացնել 605 միլիոն 283 հազար դրամ, իսկ թարմ պտղի, սննդամթերքի և խմիչքների առանձին տեսակների արտահանման աջակցության միջոցառման համար՝ 2 միլիարդ 535 միլիոն 150 հազար դրամ։
ՍԱՏՄ-ի և ՊԵԿ-ի տրամադրած օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն՝ հունիսին առաջին միջոցառման շրջանակում արտահանվել է շուրջ 208 տոննա լոլիկ, 784 տոննա պղպեղ, 109 տոննա ելակ և 4 միլիոն 69 հազար հատ ծաղիկ։
Երկրորդ միջոցառման շրջանակում հունիսին արտահանվել է շուրջ 2948 տոննա ծիրան, 1402 տոննա կեռաս, 1 տոննա սալոր, 1.5 միլիոն լիտր շշալցված բնական հանքային ջուր, 230 հազար լիտր շշալցված խաղողի գինի և 1.3 միլիոն լիտր շշալցված հայկական բրենդի՝ 100 տոկոս սպիրտի հաշվարկով։
Հիմնավորման համաձայն՝ նախագծի ընդունմամբ հնարավորություն կստեղծվի ապահովելու արտահանված պտղի, բանջարեղենի, ծաղիկի, շշալցված բնական հանքային ջրի, շշալցված խաղողի գինու և շշալցված հայկական բրենդիի կամ հայկական կոնյակի համար փոխհատուցման ենթակա ծախսերը։

Правительство Армении выделит 3,14 миллиарда драмов на поддержку экспортеров фруктов, овощей, цветов и напитков
Правительство Армении выделит Министерству экономики 3 миллиарда 140 миллионов драмов для выполнения обязательств, возникших в июне в рамках программ поддержки экспорта. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр экономики Геворг Папоян на заседании правительства.
По словам министра, правительство приняло в начале июня программу поддержки с целью диверсификации рынков, которая предусматривает финансовую поддержку экспортеров.
«Если экспортируется продукция тепличного хозяйства армянского происхождения, а также свежие фрукты и некоторые виды продуктов питания и напитков, правительство оказывает финансовую поддержку», — сказал Папоян.
Он отметил, что цель решения — выполнение обязательств, возникших в июне перед экспортерами в результате действия программ.
«Они уже экспортировали, теперь мы должны оказать им финансовую поддержку. Для выполнения обязательств, взятых в июне на реализацию мероприятия, необходимо компенсировать в общей сложности 3 миллиарда 140 миллионов драмов», — подчеркнул министр.
Согласно обоснованию проекта решения, эта сумма предназначена для проведения двух мероприятий. Планируется выделить 605 миллионов 283 тысячи драмов на мероприятие по поддержке экспорта отдельных видов тепличной продукции и 2 миллиарда 535 миллионов 150 тысяч драмов на мероприятие по поддержке экспорта отдельных видов свежих фруктов, продуктов питания и напитков.
По оперативной информации, предоставленной Комитетом госдоходов, в июне в рамках первого мероприятия было экспортировано около 208 тонн помидоров, 784 тонны перца, 109 тонн клубники и 4 миллиона 69 тысяч цветков.
В рамках второго мероприятия в июне было экспортировано около 2948 тонн абрикосов, 1402 тонны черешни, 1 тонна слив, 1,5 миллиона литров бутилированной натуральной минеральной воды, 230 тысяч литров бутилированного виноградного вина и 1,3 миллиона литров бутилированного армянского бренди, измеренных как 100-процентный алкоголь. Согласно обоснованию, принятие проекта создаст возможность обеспечить возмещение расходов на экспорт фруктов, овощей, цветов, бутилированной натуральной минеральной воды, бутилированного виноградного вина и бутилированного армянского бренди или армянского коньяка.