Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդ Մարիա Կորինո Մաչադոն ցանկանում է վերադառնալ հայրենիք
Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդ Մարիա Կորինո Մաչադոն պլանավորում է հնարավորինս շուտ վերադառնալ հայրենիք։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով սեփական աղբյուրներին։
Գործակալության աղբյուրների համաձայն՝ մի քանի ամերիկացի պաշտոնյաներ զգուշացրել են Մաչադոյին, որ նրա վերադարձը կարող է բախում առաջացնել գործող կառավարության հետ և շեղել ուշադրությունը փրկարարական աշխատանքներից՝ ավելի քան 1400 մարդու կյանք խլած հզոր երկրաշարժից հետո։
Այնուամենայնիվ, ըստ աղբյուրների, Թրամփի վարչակազմում այս հարցի շուրջ կոնսենսուս չկա, և որոշ պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, իրականում աջակցում են Մաչադոյի վերադարձի գաղափարին։ Սակայն Մաչադոյին կոչ են անում սպասել, քանի որ վաղաժամ վերադարձը կարող է սրել քաղաքական բևեռացումը և անկայունացնել երկիրը։
Bloomberg-ը նշում է, որ Մաչադոյի վերադարձը կստիպի Վենեսուելայի ժամանակավոր նախագահ Դելսի Ռոդրիգեսին ընտրել. կամ ընդունել իր գլխավոր քաղաքական մրցակցին՝ ազգային միասնություն ցուցադրելով, կամ բախվել մեղադրանքների, որ իր կառավարությունը նեղացնում է քաղաքական տարածքը ազգային աղետի ժամանակ։
Մարիա Կորինո Մաչադոն Վենեսուելայի խորհրդարանի անդամ էր և 2012 թվականին առաջադրվել էր նախագահի պաշտոնում։ 2024 թվականին, երբ Նիկոլաս Մադուրոն վերընտրվելու էր, Մաչադոն նրա կառավարության դեմ բողոքի ցույցերի առաջնորդներից մեկն էր։ Տասը տարի Մաչադոյին արգելվել էր լքել Վենեսուելան։ Բողոքի ցույցերից հետո նա գրեթե մեկ տարի թաքնված էր՝ խուսափելով ձերբակալման օրդերից, և գաղտնի լքեց Վենեսուելան 2025 թվականի աշնանը։
2025 թվականի հոկտեմբերին Մաչադոն արժանացավ խաղաղության Նոբելյան մրցանակի, որին ձգտում էր նաև Դոնալդ Թրամփը։ Մաչադոն մրցանակը ստացավ «Վենեսուելայի ժողովրդի ժողովրդավարական իրավունքները պաշտպանելու և բռնապետությունից ժողովրդավարության արդար և խաղաղ անցման հասնելու համար իր անխոնջ աշխատանքի համար»։
2026 թվականի հունվարին Միացյալ Նահանգները տապալեց Նիկոլաս Մադուրոյին։ Մաչադոն ասաց, որ ընդդիմությունը պատրաստ է ստանձնել իշխանությունը Վենեսուելայում, բայց Թրամփը հայտարարեց, որ Մաչադոյի համար դժվար կլինի դառնալ երկրի առաջնորդ, քանի որ նա «չունի աջակցություն և հարգանք» Վենեսուելայի ներսում։ Աղբյուրները The Washington Post-ին հայտնել էին, որ Թրամփը չի աջակցել Մաչադոյին, քանի որ վերջինս հրաժարվել է Նոբելյան մրցանակը զիջել իրեն։ Ավելի ուշ Մաչադոն իր Խաղաղության մրցանակի մեդալը տվել էր Թրամփին (չնայած Նոբելյան կոմիտեն հայտարարել էր, որ մրցանակը փոխանցելի չէ)։

Лидер венесуэльской оппозиции Мария Корино Мачадо желает вернуться на родину
Согласно источникам агентства, несколько американских чиновников предупредили Мачадо, что ее возвращение может спровоцировать столкновение с нынешними властями и отвлечь внимание от спасательных работ – после крупнейшего землетрясения, в результате которого погибли более 1400 человек.
И тем не менее консенсуса по этому вопросу в администрации Трампа нет, и часть ее представителей, включая госсекретаря Марко Рубио, напротив, поддерживает идею возвращения Мачадо. Тем не менее Мачадо призывают не торопиться, поскольку слишком раннее возвращение может усилить политическую поляризацию и дестабилизировать ситуацию в стране.
Bloomberg отмечает, что возвращение Мачадо поставит временного президента Венесуэлы Делси Родригес перед выбором: либо принять главную политическую соперницу, продемонстрировав национальное единство, либо подвергнуться обвинениям в том, что ее правительство сужает политическое пространство во время национальной катастрофы.
Мария Корино Мачадо была депутатом венесуэльского парламента, в 2012 году она баллотировалась на пост президента. В 2024 году, когда Николас Мадуро переизбирался на очередной срок, она была одним из лидеров протеста против его правительства. В течение десяти лет Мачадо был запрещен выезд из Венесуэлы. После протестов она провела почти год в укрытии, избегая ордера на арест, а осенью 2025 года тайно покинула Венесуэлу.
В октябре 2025-го Мачадо стала лауреатом Нобелевской премии мира, на получение которой рассчитывал Дональд Трамп. Премию ей присудили «за неустанную работу по защите демократических прав народа Венесуэлы и борьбу за достижение справедливого и мирного перехода от диктатуры к демократии».
В январе 2026 года США свергли Николаса Мадуро. Мачадо говорила, что оппозиция готова взять власть в Венесуэле в свои руки, но Трамп заявил, что ей будет тяжело стать лидером страны, поскольку у нее «нет поддержки и уважения» внутри Венесуэлы. Источники The Washington Post рассказывали, что Трамп не поддержал Мачадо из-за того, что она не уступила ему Нобелевскую премию. Позже Мачадо передала свою медаль премии мира Трампу (хотя Нобелевский комитет отмечал, что награда не может быть передана).