Եվրոպայի ապագայի լավագույն երաշխիքը կլինի Ուկրաինայի արագացված անդամակցությունը ԵՄ-ին. Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հունիսի 18-ին ԵՄ գագաթնաժողովում հայտարարել է, որ Եվրոպայի ապագան ձևավորվում է Ուկրաինայի պաշտպանության միջոցով, և որ ԵՄ-ի համար անվտանգության լավագույն երաշխիքը կլինի Կիևի արագացված անդամակցությունը կառույցին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Զելենսկին նշել է, որ Ուկրաինան ցանկանում է, որ Ռուսաստանի հետ պատերազմը ավարտվի մինչև այս տարվա վերջ, և կոչ է արել եվրոպական երկրներին աջակցել Կիևին՝ հակաօդային պաշտպանության հրթիռներով և վառելիքով հաջորդ ձմռանը նախապատրաստվելու համար։
X-ի իր էջում մասնակի կրճատումներով հրապարակված իր ելույթի մեջ Ուկրաինայի նախագահը ընդգծել է, որ իր երկիրն «առավել քան որևէ այլ երկիր» արժանի է ԵՄ անդամակցության, քանի որ իր ազատության և անկախության համար մեծ գին է վճարել։
«Եվրոպայի ազատ, միասնական և խաղաղ ապագան որոշվում է Ուկրաինայի պաշտպանության միջոցով։ Սա ցույց է տալիս, թե ինչ բացառիկ իրադրության հետ գործ ունենք»,- ասել է Զելենսկին։

Лучшая гарантия будущего Европы — это ускоренное вступление Украины в ЕС: Зеленский
Президент Украины Владимир Зеленский заявил на саммите ЕС 18 июня, что будущее Европы формируется обороной Украины, и что лучшей гарантией безопасности для ЕС станет ускоренное вступление Киева в структуру.
По сообщению «Арменпресс», Зеленский отметил, что Украина хочет, чтобы война с Россией закончилась к концу этого года, и призвал европейские страны поддержать Киев в подготовке к следующей зиме, предоставив ему зенитные ракеты и топливо.
В своем выступлении, частично опубликованном на его странице в X, президент Украины подчеркнул, что его страна «больше, чем любая другая страна» заслуживает членства в ЕС, поскольку заплатила высокую цену за свою свободу и независимость.
«Свободное, единое и мирное будущее Европы определяется обороной Украины. Это показывает, с какой исключительной ситуацией мы имеем дело», — сказал Зеленский.