Արաղչին հայերեն գրառմամբ շնորհավորել է Փաշինյանին ու «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին շնորհավորել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ խորհրդարանական ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակի առթիվ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան գրառումն Իրանի ԱԳ նախարարն արել է հայերենով՝ X-ի իր միկրոբլոգում։
«Շնորհավորում եմ Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների հաջող անցկացման և վարչապետ պարոն Նիկոլ Փաշինյանի ու նրա գլխավորած կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ։ Ուրախ ենք, որ ստեղծվել են լավ հարաբերություններ՝ շարունակելու Իրան-Հայաստան հարաբերություններում ձևավորված դրական ու դինամիկ ընթացքի ամրապնդմանը միտված կառուցողական համագործակցությունը»,-գրել է Արաղչին՝ հավելելով, որ Իրանն իր հարևաններին առաջնահերթյուն է տալիս։

Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi has congratulated Prime Minister Nikol Pashinyan and the Civil Contract party on their victory in the parliamentary elections.
“Extend sincere congratulations to His Excellency PM Nikol Pashinyan for his party's electoral victory. Our neighbors are our priority,” Araghchi said on X, posting an Armenian-language congratulatory message.
"I extend congratulations on the successful conduct of Armenia's parliamentary elections and on the victory of Prime Minister Mr. Nikol Pashinyan and the party he leads. We are pleased that favorable conditions have been created to continue constructive cooperation aimed at strengthening the positive and dynamic course that has developed in Iran–Armenia relations,” he said in the Armenian-language post.
Prime Minister Nikol Pashinyan’s Civil Contract party garnered the most votes—49.81%—in the June 7 parliamentary elections, securing a majority in the next parliament.