Կայա Կալասն անդրադարձել է Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներին
Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ  Կայա Կալասը դրական է գնահատել ՀՀ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները՝ ընդգծելով, որ ԵՄ-ն փորձում է հնարավորինս օգնել Հայաստանին բարեփոխումների հարցում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Կայա Կալասը հայտարարել է ԵՄ անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման ընթացքում։
«Կարծում եմ՝ մասնակցությունը (խմբ․՝ նկատի ունի մասնակցությունն ընտրություններում) իսկապես լավ էր, և, իհարկե, ձայները հաշվվում են։ Բայց հիմա, կարծես, Հայաստանի ժողովուրդը, չնայած Ռուսաստանի ուժեղ ճնշմանն, այնուամենայնիվ, ընտրել է եվրոպական ապագան, ինչը լավ բան է։ Իհարկե, մենք փորձում ենք հնարավորինս օգնել նրանց, նաև նրանց ապագա բարեփոխումների հարցում»,-հայտարարել է Կալասը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արդեն հայտարարել է, որ ձայների նման հարաբերակցությամբ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը խորհրդարանում կունենա մեծամասնություն և կձևավորի կառավարություն։

Кая Каллас прокомментировала результаты парламентских выборов в Армении
Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас положительно оценила результаты парламентских выборов в Армении, подчеркнув, что ЕС старается максимально помочь Армении в проведении реформ.
Как сообщает «Арменпресс», Кая Каллас заявила об этом во время неформальной встречи министров обороны стран-членов ЕС.
«Я думаю, что явка (на выборах) была действительно хорошей, и, конечно, голоса подсчитаны. Но сейчас кажется, что народ Армении, несмотря на сильное давление со стороны России, все же выбрал европейское будущее, и это хорошо. Конечно, мы стараемся максимально помочь им, в том числе и в проведении будущих реформ», — заявила Калас.
Согласно предварительным результатам парламентских выборов в Армении, в парламент проходят 4 политические силы: партия «Гражданский договор» с 727 160 голосами, или 49,81%, блок «Сильная Армения» с 340 62 голосами, или 23,29%, блок «Армения» со 145 97 голосами, или 9,94%, и партия «Процветающая Армения» с 58 368 голосами, или 4%.