ՆԳՆ-ն ընտրախախտումների վերաբերյալ 619 ահազանգ է ստացել․ ձերբակալվել է 18 անձ
Հայաստանի ներքին գործերի նախարարության օպերատիվ կառավարման կենտրոնի 112 հեռախոսահամարին և 87-67 թեժ գծին հունիսի 8-ին ժամը 10։00-ի դրությամբ, ստացվել է 619 ահազանգ, որոնց մեջ ներառված են ինչպես տեղեկատվական, այնպես էլ ստուգման ենթակա զանգեր։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՆԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, արձանագրվել են կրկնաքվեարկության՝ 52, քվեարկության գաղտնիության խախտման՝ 27, ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու՝ 9, ընտրակաշառք տալու` 4, ընտրական գործընթացներին խոչընդոտելու` 2, ընտրատեղամասում սառը զենք կրելու, խուլիգանության և ֆիզիկական ներգործության 1-ական դեպքեր, որոնցով կազմված փաստաթղթերը ներկայացվել են նախաքննական մարմին։ Ձերբակալվել է 18 անձ։
Ենթադրյալ իրավախախտումների վերաբերյալ ստացված 322 տեղեկությունները ստուգման փուլում են։
ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության կողմից կատարված աշխատանքները․
Ընտրողների լրացուցիչ ցուցակներում ընդգրկվելու մասին դիմում է ներկայացրել 2435 անձ, տեղեկանք է ստացել 1172-ը։
Ընտրություններին մասնակցելու համար համայնքներում ժամանակավորապես տրվող անձը հաստատող փաստաթուղթ (ձև 9) ստացել է 1221 անձ։
ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունում գործող «Զանգերի կենտրոնում» (84-22) ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման վերաբերյալ ստացվել է 1725 զանգ։
ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության բաժիններում և ՆԳՆ շրջիկ սպասարկման գրասենյակներում խորհրդատվություն է տրամադրվել 1745 քաղաքացու։

МВД Армении получило 619 сообщений о нарушениях на выборах: задержаны 18 человек
По состоянию на 10:00 8 июня на горячую линию 112 Оперативно-управленческого центра Министерства внутренних дел Армении и на горячую линию 87-67 поступило 619 сообщений, включая информационные и проверочные звонки.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на пресс-релиза МВД РА, зафиксировано 52 случая повторного голосования, 27 случаев нарушения тайны голосования, 9 случаев воспрепятствования осуществлению избирательного права, 4 случая подкупа избирателей, 2 случая воспрепятствования избирательному процессу, 1 случай ношения холодного оружия на избирательном участке, хулиганства и физического насилия. Документы по этим нарушениям переданы в следственный орган. Задержаны 18 человек.
322 сообщения о предполагаемых нарушениях находятся на стадии проверки.
Работа, выполненная Службой миграции и гражданства Министерства внутренних дел:
2435 человек подали заявления на включение в дополнительные списки избирателей, 1172 получили справки.
1221 человек получил временный документ, удостоверяющий личность (форма 9), выданный в общинах для участия в выборах.
В «Колл-центр» (84-22), работающий при Службе миграции и гражданства МВД, поступило 1725 звонков по вопросам организации и проведения выборов.
1745 граждан получили консультации в отделах Службы миграции и гражданства и в мобильных сервисных центрах МВД.