ՆԳՆ-ն ընտրախախտումների վերաբերյալ 619 ահազանգ է ստացել․ ձերբակալվել է 18 անձ
Հայաստանի ներքին գործերի նախարարության օպերատիվ կառավարման կենտրոնի 112 հեռախոսահամարին և 87-67 թեժ գծին հունիսի 8-ին ժամը 10։00-ի դրությամբ, ստացվել է 619 ահազանգ, որոնց մեջ ներառված են ինչպես տեղեկատվական, այնպես էլ ստուգման ենթակա զանգեր։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՆԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, արձանագրվել են կրկնաքվեարկության՝ 52, քվեարկության գաղտնիության խախտման՝ 27, ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու՝ 9, ընտրակաշառք տալու` 4, ընտրական գործընթացներին խոչընդոտելու` 2, ընտրատեղամասում սառը զենք կրելու, խուլիգանության և ֆիզիկական ներգործության 1-ական դեպքեր, որոնցով կազմված փաստաթղթերը ներկայացվել են նախաքննական մարմին։ Ձերբակալվել է 18 անձ։
Ենթադրյալ իրավախախտումների վերաբերյալ ստացված 322 տեղեկությունները ստուգման փուլում են։
ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության կողմից կատարված աշխատանքները․
Ընտրողների լրացուցիչ ցուցակներում ընդգրկվելու մասին դիմում է ներկայացրել 2435 անձ, տեղեկանք է ստացել 1172-ը։
Ընտրություններին մասնակցելու համար համայնքներում ժամանակավորապես տրվող անձը հաստատող փաստաթուղթ (ձև 9) ստացել է 1221 անձ։
ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունում գործող «Զանգերի կենտրոնում» (84-22) ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման վերաբերյալ ստացվել է 1725 զանգ։
ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության բաժիններում և ՆԳՆ շրջիկ սպասարկման գրասենյակներում խորհրդատվություն է տրամադրվել 1745 քաղաքացու։

18 individuals have been arrested in connection with alleged electoral violations, authorities announced on Monday.
The Ministry of Internal Affairs said that, as of 10:00 a.m. on June 8, a total of 619 calls had been received on its hotline, 87-67, and the 112 emergency number, including both informational calls and reports subject to verification.
The following alleged incidents were recorded: 52 cases of double voting, 27 cases of violations of ballot secrecy, 9 cases of obstruction of the exercise of electoral rights, 4 cases of vote-buying, 2 cases of interference with the electoral process, and one case each of carrying a knife at a polling station, hooliganism, and physical assault. Documentation on these incidents has been submitted to the investigative authorities.
Three hundred twenty-two of the reports are currently under verification.
The Ministry of Internal Affairs’ Migration and Citizenship Service said its other work included processing voter list applications, issuing temporary IDs to eligible voters, and providing information and consultations to citizens through its call center and service offices.