Ռուսաստանում արգելել են 64.5 միլիոն շիշ հայկական «Ջերմուկ» հանքային ջրերի իրացումը
Նշվում է, որ «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ը «Ազնիվ նշան» մակնշման համակարգի պետական օպերատորին հանձնարարական է ուղարկել 64.5 միլիոն շիշ «Ջերմուկ» հանքային ջրերի իրացումը Ռուսաստանում արգելելու մասին։
Ըստ հրապարակման՝ նման որոշման համար հիմք է հանդիսացել ջրում հիդրոկարբոնատների, քլորի և սուլֆատների պարունակության գերազանցումը։
Մայիսի 23-ին «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ը հայտնել էր, որ «Ջերմուկ» հանքային ջրերի ներմուծումն ու վաճառքը Ռուսաստանում արգելվել է։ Որպես պատճառ կրկին նշվել էր ջրում հիդրոկարբոնատների, քլորի և սուլֆատների պարունակության գերազանցումը։
Ռուսաստանն արգելել է նաև Հայաստանից ծաղիկների, ալկոհոլային որոշ խմիչքների ներմուծումը, սահմանափակվել է լոլիկի, վարունգի, պղպեղի, կանաչեղենի և ելակի ներմուծումը։

Россия запретила продажу 64,5 миллионов бутылок армянской минеральной воды «Джермук»
Отмечается, что «Роспотребнадзор» направил государственному оператору системы маркировки «Честный знак» указание на запрет продажи 64,5 миллионов бутылок минеральной воды «Джермук» в России.
По данным издания, основанием для такого решения стало избыточное содержание углеводородов, хлора и сульфатов в воде.
23 мая «Роспотребнадзор» сообщил о запрете импорта и продажи минеральной воды «Джермук» в России. Причиной вновь было названо избыточное содержание углеводородов, хлора и сульфатов в воде.
Россия также запретила импорт цветов и некоторых алкогольных напитков из Армении, а также ограничила импорт помидоров, огурцов, перца, зелени и клубники.