Թրամփը և Կոնգրեսը չեն պատասխանել ՀՕՊ-ի միջոցների մատակարարման վերաբերյալ Զելենսկու նամակին. NBC
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին դեռևս չի ստացել պատասխան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին և ԱՄՆ Կոնգրեսին հասցեագրված իր նամակին, որտեղ ահազանգում էր երկրի հակաօդային պաշտպանական միջոցների խիստ պակասի մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հաղորդել է NBC News հեռուստաալիքը:
Ըստ հեռուստաալիքի տվյալների՝ ԱՄՆ-ից որևէ մեկնաբանություն չի արվել նամակի առնչությամբ: Զելենսկին հայտարարել էր, որ նամակը Վաշինգտոնի հաստատություններ է ներկայացվել մայիսի 26-ին:
Kyiv Independent-ը հայտնել էր, որ նամակում Զելենսկին ահազանգել է երկրի օդային պաշտպանության համակարգերի, մասնավորապես՝ հակաբալիստիկ հրթիռային հնարավորությունների վատթարացող պակասի մասին։ Զելենսկին նամակում նշել է, որ PURL ծրագրի միջոցով մատակարարումների ներկայիս տեմպը այլևս չի համապատասխանում Ուկրաինայի առջև ծառացած սպառնալիքների ծավալին։
«Ես խնդրում եմ ձեր օգնությունը Ուկրաինայի երկինքը ռուսական հրթիռներից պաշտպանելու հարցում։
Ես, ուկրաինացի ժողովրդի անունից, հարգանքով խնդրում եմ նախագահին և ԱՄՆ Կոնգրեսին շարունակել մնալ ներգրավված և մեզ օգնելու համար ապահովել ռուսական ահաբեկչության դեմ պաշտպանության այս կարևոր գործիքը՝ Patriot PAC-3 հրթիռները և լրացուցիչ համակարգերը՝ կանխելու ռուսական բալիստիկ հրթիռները և ռուսական այլ հրթիռային հարձակումները», - ասվում է նամակում։

Трамп и Конгресс не ответили на письмо Зеленского о поставках средств ПВО - NBC News
Президент Украины Владимир Зеленский до сих пор не получил ответа на свое письмо президенту США Дональду Трампу и Конгрессу США, в котором он предупредил о серьезной нехватке средств ПВО в стране. Как передает Арменпресс, об этом сообщает NBC News.
По данным телеканала, комментариев от США по поводу письма не поступало. Зеленский заявил, что письмо было направлено в вашингтонские институты 26 мая.
Киевское независимое издание сообщило, что в письме Зеленский предупредил об усугубляющейся нехватке систем ПВО страны, в частности, средств противоракетной обороны. Зеленский отметил в письме, что нынешние темпы поставок по программе ПУРЛ уже не соответствуют масштабу угроз, стоящих перед Украиной.
«Прошу вашей помощи в защите воздушного пространства Украины от российских ракет.
От имени украинского народа я с уважением прошу президента и Конгресс США продолжать сотрудничество и помочь нам обеспечить безопасность этого важнейшего средства защиты от российского терроризма: ракет Patriot PAC-3 и дополнительных систем сдерживания российских баллистических ракет и других российских ракетных атак», — говорится в письме.