Ճապոնիայի խորհրդարանը հաստատել է նոր հետախուզական կառույցների ստեղծման մասին օրենքը
Ճապոնիայի խորհրդարանի վերին պալատը՝ կառավարող և մի քանի ընդդիմադիր կուսակցությունների ձայների մեծամասնությամբ վերջնականապես ընդունել է օրինագիծ՝ վարչապետի և Ազգային հետախուզական վարչության (ԱՀՎ) գլխավորությամբ Ազգային հետախուզական խորհրդի (ԱՀԽ) ստեղծման մասին, որը կզբավի տեղեկատվության հավաքմամբ և մշակմամբ: Ստորին պալատը օրինագծին հավանություն էր տվել ապրիլի 23-ին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Ազգային հետախուզական խորհուրդը նախատեսում է աշխատանքն սկսել 2026 թվականի հուլիսին: Բացի վարչապետից դրա կազմի մեջ կմտնեն նախարարական կաբինետի առաջատար անդամներ, ներառյալ գլխավոր քարտուղարը, արտաքին գործերի նախարարը, պաշտպանության, արդարադատության և ֆինանսների նախարարները: Նրանք կընդունեն որոշումներ հետախուզության և հակահետախուզության ոլորտում:
Դրանց գործնական իրականացմամբ կզբաղվի ԱՀՎ-ն, որը նույնպես նախատեսվում է ստեղծել հուլիսին: Դրա ղեկավարը կունենա նախարարի կարգավիճակ: Նոր կառույցը կհամակարգի հետախուզական և հակահետախուզական ստորաբաժանումների գործունեությունը, որոնք արդեն գոյություն ունեն Արտաքին գործերի նախարարության, Պաշտպանության նախարարության, ոստիկանության և Արդարադատության նախարարության շրջանակներում: ԱՀՎ-ն սկզբնապես կունենա մոտավորապես 700 հաստիք:
Խորհրդարանում օրինագծի քննարկման ժամանակ վարչապետ Սանաե Տակաիչին խոստացել է, որ կառավարությունը հետախուզական ծառայությունների ռեսուրսը չի օգտագործի իր քաղաքական նպատակների համար, մասնավորապես՝ ընդդիմության կամ լրատվամիջոցների դեմ:

Парламент Японии утвердил закон о создании новых разведывательных структур
Верхняя палата японского парламента, получив большинство голосов правящей и нескольких оппозиционных партий, наконец приняла законопроект о создании Национального совета по разведке (НСР) во главе с премьер-министром и Национального разведывательного управления (НРУ), которое будет отвечать за сбор и обработку информации. Нижняя палата одобрила законопроект 23 апреля.
Как передает “Арменпресс”, Национальный совет по разведке начнет действовать в июле 2026 года. Помимо премьер-министра, в его состав войдут ведущие члены кабинета министров, включая генерального секретаря, министров иностранных дел, обороны, юстиции и финансов. Они будут принимать решения в области разведки и контрразведки.
НРУ, которое также начнет действовать в июле, будет отвечать за их практическую реализацию. Его глава будет иметь статус министра. Новая структура будет координировать деятельность разведывательных и контрразведывательных подразделений, уже существующих в Министерстве иностранных дел, Министерстве обороны, Полиции и Министерстве юстиции. Первоначально в НРУ будет работать около 700 сотрудников.
В ходе обсуждения законопроекта в парламенте премьер-министр Санаэ Такаити пообещала, что правительство не будет использовать ресурсы разведывательных служб в своих политических целях, в частности, против оппозиции или СМИ.