Զելենսկին Կիևում հանդիպել է Բելառուսի ընդդիմության ղեկավար Տիխանովսկայային
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Կիևում հանդիպել է բելառուսական ընդդիմության առաջնորդ Սվետլանա Տիխանովսկայայի և նրա թիմի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Զելենսկին գրել է իր Telegram ալիքում:
«Մենք բոլորս աջակցում ենք բելառուս ժողովրդի՝ ռուսական միջամտությունից ազատվելու ցանկությանը և գիտենք, որ Ռուսաստանը հիմա փորձում է Բելառուսին ավելի խորը ներքաշել Ուկրաինայի դեմ պատերազմի մեջ», - գրել է նա:
«Ուկրաինան երբեք սպառնալիք չի եղել Բելառուսի համար։ Եվ մենք շնորհակալ ենք այն բելառուսներին, որոնք այժմ կանգնած են Ուկրաինայի կողքին, երբ որոշվում է ինչպես մեր անկախության, այնպես էլ Ռուսաստանին սահմանակից յուրաքանչյուր ազգի անկախության ճակատագիրը», - հավելել է Զելենսկին։
Բելառուսի ներկայացուցիչները մասնակցել են Կիևում ընթացող Քաղաքների և տարածաշրջանների միջազգային գագաթնաժողովին, որին ներկա է 24 երկիր, այդ թվում՝ Ուկրաինայի բոլոր եվրոպական հարևանները:
Տիխանովսկայան 2020 թվականի նախագահական ընտրություններում պարտությունից հետո հեռացել է Բելառուսից և բնակվում է Լիտվայում:
Տիխանովսկայայի՝ Կիև ժամանման ֆոնին Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի պետքարտուղար Ալեքսանդր Վոլֆովիչը հայտարարել է, որ անցյալ շաբաթվա ընթացքում երկրի սահմանը հատել է 116 ուկրաինական անօդաչու թռչող սարք։ Նրա պնդմամբ՝ այդ «թռիչքներից» ոչ բոլորն են պատահական եղել։ Վոլֆովիչը նշել է, որ Ուկրաինան փորձում է «հարվածել սահմանային ենթակառուցվածքների տարրերին»։

Президент Украины встретился в Киеве с лидером демократических сил Беларуси Светланой Тихановской
Президент Украины Владимир Зеленский встретился в Киеве с лидером демократических сил Беларуси Светланой Тихановской. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на “Радио Свобода”, она находится в Украине второй день, накануне прошла её встреча с главой МИД Андреем Сибигой.
Как сообщил Зеленский в соцсетях, встреча состоялась в рамках саммита городов и регионов с участием представителей 24 стран, в том числе соседей Украины.
"Все мы поддерживаем стремление белорусского народа освободиться от российского влияния, и мы знаем, что Россия сейчас пытается затянуть Беларусь ещё глубже в войну с Украиной", - написал Зеленский.
Он отметил, что в Украине надеются на установление добрососедских отношений с "действительно независимой Беларусью" в будущем.
Тихановская с утра посетила мемориал на киевском Майдане, отметив, что среди участников украинской революции 2013-2014 годов были и белорусы.
Светлана Тихановская была кандидатом в президенты Беларуси в 2020 году. Власти объявили о победе Александра Лукашенко, сторонники оппозиции утверждают, что в реальности большинство поддержало Тихановскую. Масштабные протесты были подавлены властями, а сама Тихановская была вынуждена покинуть Беларусь. В эмиграции она организовала Объединённый переходный кабинет и выступает как признанный лидер белорусских демократических сил.