Մոլդովայում տեղի է ունեցել «Թանգարանների եվրոպական գիշեր 2026» միջոցառումը․ Moldpres
«Թանգարանների եվրոպական գիշեր 2026» միջոցառման ընթացքում հազարավոր մարդիկ են այցելել Մոլդովայի թանգարաններ՝ մշակութային վայրերը վերածելով արվեստով և պատմությամբ լի կենսունակ վայրերի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Moldpres-ը։
Պատմության ազգային թանգարանը, Ազգային արվեստի թանգարանը և Ազգագրության և բնագիտության ազգային թանգարանը մայրաքաղաքի ամենաշատ այցելություններ գրանցած մշակութային հաստատություններից են դարձել։
Մոլդովայի պատմության ազգային թանգարանում ավելի քան 16 000 այցելու մասնակցել է Թանգարանների միջազգային օրվան և Թանգարանների եվրոպական գիշերվան նվիրված ծրագրին: Միջոցառումը ներառում էր ցուցահանդեսներ, գեղարվեստական ներկայացումներ, միջնադարյան վերակառուցման ժանրի և ինտերակտիվ միջոցառումներ։
«Այս տարի մենք այցելուների շատ մեծ հոսք ունեինք։ Թանգարանը պատրաստել էր ծրագիր, որը միավորում էր երկու հիմնական միջոցառում՝ Թանգարանների միջազգային օրը և Թանգարանների եվրոպական գիշերը», - հայտնել է թանգարանի հասարակայնության հետ կապերի գծով փոխտնօրեն Օլգա Անդրանովիչը։
Թանգարանի ներկայացուցչի խոսքով՝ ամենագնահատված տեսարժան վայրերից էին միջնադարյան զգեստներով ֆոտոնկարվելու գոտին և մշակութային բազմազանությանը նվիրված ցուցահանդեսը, որը միավորել էր 11 դեսպանատների կողմից նվիրաբերված ներկայացուցչական զգեստներն ու առարկաները։
Ավելի քան 10 000 այցելու է գրանցվել նաև Մոլդովայի ազգային արվեստի թանգարանում։
Բազմազան ծրագիր էր պատրաստվել նաև Ազգագրության և բնագիտության ազգային թանգարանում, որտեղ տեղի են ունեցել ժողովրդական արհեստավորների տոնավաճառներ, հելունագործության, հյուսքի, ասեղնագործության և փայտի փորագրության վարպետաց դասեր, ինչպես նաև համերգներ և ժողովրդական ներկայացումներ։
Այցելուները վայելել են նորաձևության ցուցադրություններ, ցուցահանդեսների բացումներ և «Կյանքի ծաղիկը» ֆիլմի ցուցադրությունը, որը նվիրված էր մշակութային ժառանգությանը և ժողովրդական ավանդույթներին: Գեղարվեստական ծրագիրը եզրափակվել է երաժշտական համերգներով և ինտերակտիվ միջոցառումներով։
«Թանգարանների եվրոպական գիշերը» Եվրոպայում ամեն տարի կազմակերպվող կարևորագույն մշակութային միջոցառումներից մեկն է և տեղի է ունենում մայիսի 18-ին նշվող Թանգարանների միջազգային օրվա շրջանակում: Միջոցառումը մեկնարկել է 2005 թվականին Ֆրանսիայի մշակույթի և հաղորդակցության նախարարության կողմից և ներկայում անցկացվում է Եվրոպայի խորհրդի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ICOM) հովանու ներքո:

В Молдове прошла Европейская ночь музеев 2026: Moldpres
Европейская ночь музеев 2026 года собрала тысячи посетителей в музеях Республики Молдова, превратив культурные пространства в места, наполненные жизнью, искусством и историей. Национальный музей истории Молдовы, Национальный художественный музей и Национальный музей этнографии и естественной истории стали одними из самых посещаемых культурных учреждений столицы, передаёт Арменпресс со ссылкой на Moldpres.
В Национальном музее истории Молдовы более 16 тысяч посетителей приняли участие в программе, посвящённой Международному дню музеев и Европейской ночи музеев. Мероприятие включало выставки, художественные номера, средневековые реконструкции и интерактивные мероприятия для публики.
«В этом году у нас был очень большой поток посетителей. Музей подготовил программу, которая объединила два крупных события: Международный день музеев и Европейскую ночь музеев. С самого утра прибыли первые группы детей из Окницы. В это же время был открыт и внутренний двор музея, где публика могла увидеть средневековые реконструкции», — рассказала корреспонденту Moldpres заместитель директора по связям с общественностью музея Ольга Андранович.
По словам представительницы музея, одними из самых популярных объектов стали фотозона со средневековыми костюмами и выставка, посвящённая культурному разнообразию, на которой были представлены костюмы и предметы, подаренные 11 посольствами.
«В каждом зале музея посетители смогли увидеть хореографические и художественные моменты. Особым событием вечера стало открытие выставки, которая объединяет в одном пространстве 11 культур», — добавила Ольга Андранович.
Впечатляющее количество посетителей было зарегистрировано и в Национальном художественном музее Молдовы, порог которого в этот день переступили более 10 тысяч человек. Посетители высоко оценили атмосферу события и возможность ознакомиться с культурным наследием в доступной и интерактивной форме.
«Впечатляет, когда видишь столько людей, пришедших открыть для себя искусство в один-единственный день. Такие мероприятия приближают нас к культурному наследию и помогают воспринимать музеи как живые места, где встречаются прошлое и настоящее», — отметил один из участников.
Европейская ночь музеев — одно из важнейших культурных событий, ежегодно организуемых в Европе, и проводится после  Международного дня музеев, который отмечается 18 мая. Мероприятие было инициировано в 2005 году Министерством культуры и коммуникаций Франции и в настоящее время проводится под патронатом Совета Европы, ЮНЕСКО и Международного совета музеев (ICOM).