Զելենսկին կրկին հորդորել է ճնշում գործադրել Ռուսաստանի նկատմամբ
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին մայիսի 15-ին Կիևում այցելել է ռուսական հարվածների հետևանքով փլուզված բնակելի շենքի տարածք և ծաղիկներ խոնարհել զոհերի հիշատակին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, Ուկրաինայի ՆԳՆ տվյալներով՝ ռուսական հարվածից շենքի կեսի փլուզման հետևանքով մահացել է 24 մարդ։ 30 Մարդու հնարավոր է եղել ողջ դուրս բերել փլատակների տակից։ Վիրավորների թիվը հասել է 50-ի։
Կիևում մայիսի 15-ը սգո օր է հայտարարվել, խոնարհվել են դրոշները և չեղարկվել են բոլոր ժամանցային միջոցառումները։
«Այսպիսի Ռուսաստանը երբեք չի կարող նորմալ համարվել՝ մի Ռուսաստան, որը միտումնավոր կյանքեր է ոչնչացնում և հույս ունի անպատիժ մնալ։ Անհրաժեշտ է ճնշում։ Հենց Ուկրաինան է պաշտպանում Եվրոպան և աշխարհը, որպեսզի նման հարվածները, որոնց ժամանակ երեխաներ են զոհվում, չտարածվեն»,- գրել է Զելենսկին սոցցանցերի իր էջում։
Ուկրաինական կողմի տվյալներով՝ Ռուսաստանը վերջին երկու օրվա ընթացքում ավելի քան 1500 դրոն և տասնյակ հրթիռներ է ուղարկել Ուկրաինա։
Ուկրաինան իր հերթին անօդաչու թռչող սարքերով հարձակումներ է իրականացրել Ռուսաստանի վրա։ Մայիսի 15-ին Ռյազան քաղաքի վրա հարձակման հետևանքով վնասվել են բարձրահարկ բնակելի շենքեր, զոհվել է չորս մարդ, այդ թվում՝ մեկ երեխա։

Зеленский вновь призвал оказать давление на Россию
Президент Украины Владимир Зеленский 15 мая посетил место обрушения жилого дома в Киеве в результате российских ударов и возложил цветы в память о жертвах. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, по данным Министерства внутренних дел Украины, при  обрушении половины здания в результате российского удара погибли 24 человека. Из-под завалов удалось извлечь живыми 30 человек. Число пострадавших достигло 50.
15 мая в Киеве был объявлен траурным днем, флаги были приспущены, все развлекательные мероприятия отменены.
«Такую Россию никогда нельзя считать нормальной — Россию, которая намеренно разрушает жизни и надеется остаться безнаказанной. Необходимо давление. Именно Украина защищает Европу и мир, чтобы подобные нападения, во время которых погибают дети, не распространялись», — написал Зеленский на своей странице в социальных сетях.
По данным украинской стороны, Россия за последние два дня атаковала Украину более 1500 беспилотниками и десятками ракет.
Украина, в свою очередь, нанесла удары беспилотниками по России. 15 мая в результате атаки на город Рязань были повреждены многоэтажные жилые дома, погибли четыре человека, в том числе ребенок.