ԵԱՏՄ-ում առևտրաշրջանառությունը 2025 թվականին գերազանցել է 95 միլիարդ դոլարը. Գալուզին
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում առևտրաշրջանառությունը 2025 թվականին հասել է ռեկորդային մակարդակի՝ գերազանցելով 95 միլիարդ դոլարը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը Գելենջիկում մեկնարկած «Վալդայ» միջազգային քննարկման ակումբի Կենտրոնասիական 6-րդ համաժողովի մասնակիցներին ուղղված տեսաուղերձում։
«Միության գոյության ընթացքում ձեռք են բերվել զգալի տնտեսական հաջողություններ, որոնք ցույց են տալիս դրա դիմադրողականությունն արտաքին ցնցումների նկատմամբ։ Ապրանքների, կապիտալի, ծառայությունների և աշխատուժի ազատ տեղաշարժի սկզբունքը, որն ընկած է միության հիմքում, դարձել է Եվրասիական հնգյակի հիմնական մրցակցային առավելություններից մեկը, տնտեսական աճի շարժիչ ուժը և, հետևաբար, կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացումն ապահովելու գործիք։ Դրա մասին է վկայում, մասնավորապես, միության ներքին առևտրաշրջանառությունը, որը 2025 թվականին հասել է ռեկորդային մակարդակի՝ ավելի քան 95 միլիարդ դոլարի», - փոխնախարարի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Գալուզինի խոսքով՝ արտասահմանյան երկրները հաշվի են առնում եվրասիական տնտեսական ինտեգրման դրական արդյունքները և ձգտում են դառնալ ԵԱՏՄ գործընկերներ։
«Օրինակ՝ 2025 թվականին ուժի մեջ մտավ Եվրասիական տնտեսական միության և Իրանի միջև ազատ առևտրի համաձայնագիրը, նաև առևտրի ազատականացման համաձայնագրեր կնքվեցին Ինդոնեզիայի, Մոնղոլիայի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ։ Այս ամենը զգալիորեն ընդլայնում է ԵԱՏՄ երկրների ապրանքների համար հասանելի շուկաների քանակը», - ընդգծել է նա։

Товарооборот в ЕАЭС в 2025 году превысил $95 миллиардов: Михаил Галузин
Торговый оборот в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в 2025 году достиг рекордного уровня, превысив $95 миллиардов. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщил замминистра иностранных дел России Михаил Галузин в видеообращении к участникам открывшейся в Геленджике VI Центральноазиатской конференции Международного дискуссионного клуба “Валдай”.
“За время существования союза удалось достичь значимых экономических успехов, продемонстрировав его устойчивость к внешним шокам. Лежащий в основе союза принцип свободного передвижения товаров, капитала, услуг и рабочей силы стал для евразийской "пятерки" одним из главных конкурентных преимуществ, локомотивом экономического роста и, как следствие, инструментом обеспечения устойчивого социально-экономического развития. Доказательством этому является, в частности, внутрисоюзный товарооборот, который в 2025 году вышел на рекордный уровень - более $95 млрд”, — цитирует заместителя министра ТАСС.
Галузин заметил, что зарубежные страны учитывают позитивные результаты евразийской экономической интеграции и стремятся стать партнерами ЕАЭС.
“Так, в 2025 году вступило в силу соглашение о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и Ираном, а также подписаны договоры о либерализации торговли с Индонезией, Монголией и Объединенными Арабскими Эмиратами. Все это кратно расширяет емкость доступных для товаров стран ЕАЭС рынков”, — подчеркнул он.