Զելենսկին Երևանում հանդիպել է Ֆինլանդիայի, Նորվեգիայի և Չեխիայի վարչապետների հետ
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Երևանում հանդիպումներ է ունեցել Ֆինլանդիայի վարչապետ Պետերի Օրպոյի, Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գահր Ստյորեի և Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  ներկայացնելով Ֆինլանդիայի վարչապետ հետ հանդիպման արդյունքները՝ Զելենսկին X-ի իր միկրոբլոգում  գրել է, որ Ֆինլանդիայի վարչապետին շնորհակալություն է հայտնել Ֆինլանդիայի կողմից Ուկրաինային լրացուցիչ 300 միլիոն դոլար պաշտպանական աջակցություն տրամադրելու վերջին որոշման համար:
«Մենք անկեղծորեն գնահատում ենք դա, և մենք քննարկեցինք մեր պաշտպանության առաջնահերթ ոլորտները, մասնավորապես՝ օդային պաշտպանությունը, որը կարող ենք ամրապնդել այս փաթեթով:
Ես վարչապետին առաջարկեցի ամրապնդել մեր երկկողմ գործընկերությունը՝ ստորագրելով համաձայնագիր  «Դրոնների գործարք» ձևաչափով: Ուկրաինան պատրաստ է կիսվել իր փորձով և ուժեղացնել  նրանց, ովքեր ուժեղացրել  են մեզ լայնածավալ ներխուժման սկզբից ի վեր:
Մենք նաև անդրադարձանք միջազգային համագործակցությանը, մասնավորապես, մեր եվրոպական ինտեգրմանը: Այժմ կա լավ հնարավորություն բանակցային կլաստերները  բացելու համար, և Ուկրաինան լիովին արժանի է դրան: Ես շնորհակալություն եմ հայտնում Ֆինլանդիային աջակցության համար»,- գրել է Զելենսկին:
Անդրադառնալով  Նորվեգիայի վարչապետի հետ հանդիպմանը՝ Ուկրաինայի նախագահն ընդգծել է, որ շնորհակալություն է հայտնեցի Նորվեգիային՝  Ուկրաինային ցուցաբերած աջակցության համար, մասնավորապես, PURL (Ուկրաինայի կարիքների առաջնահերթ ցուցակ) նախաձեռնության մեջ ունեցած ներդրման համար, որը կազմում է մոտ 1 միլիարդ դոլար։ Ռուսաստանը չի դադարեցնում իր բալիստիկ հրթիռային հարվածները, ուստի PURL-ի ժամանակին ֆինանսավորումը չափազանց կարևոր է։ Մենք քննարկեցինք մեր ռազմավարական գործընկերությունը՝ «Դրոնների գործարքը»  և օդային պաշտպանությունն ամրապնդելու ջանքերը, ինչպես նաև  համագործակցությունը մասնավոր և պետական ​​հատվածների մակարդակով։
Մենք հատուկ ուշադրություն դարձրեցինք Ուկրաինայի էներգետիկ աջակցությանը։ Ես վարչապետին տեղեկացրեցի մեր կարիքների մասին, մասնավորապես, բնական գազի վերաբերյալ՝ առաջիկա ձմռան համար։ Ուկրաինան պետք է դրան պատրաստ լինի։ Ես շնորհակալ եմ Նորվեգիային և անձամբ Յոնասին՝ օգնելու պատրաստակամության համար»,- գրել է Զելենսկին։
Չեխիայի վարչապետի հետ հանդիպման մասին էլ Ուկրաինայի նախագահը գրել է․
«Արդյունավետ հանդիպում ունեցա Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի հետ։ Մենք մանրամասն քննարկեցինք երկկողմ հարաբերությունների ուղղությունները. կա մեր համագործակցությունը խորացնելու իրական ներուժ: Մենք քննարկեցինք նաև  եվրոպական ուղղությունը  և Եվրամիությանն Ուկրաինայի անդամակցության ճանապարհին հաջորդ քայլերը։
Ես շնորհակալություն եմ հայտնում չեխ ժողովրդին Ուկրաինային ցուցաբերած հսկայական և սրտանց աջակցության համար. մենք իսկապես գնահատում ենք դա»,- եզրափակել է Զելենսկին։
Հիշեցնենք, որ եվրոպական երկրների առաջնորդները Երևան են ժամանել՝ մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին։

Президент Украины Володимир Зеленский провел в Ереване встречи с премьер-министрами Финляндии, Норвегии и Чехии
Президент Украины Володимир Зеленский провел в Ереване встречи с премьер-министром Финляндии Петтери Орпо, премьер-министром Норвегии Йонасом Гаром Стёре и премьер-министром Чехии Андреем Бабишем.
Как сообщает Арменпресс, представляя итоги встречи с премьер-министром Финляндии, Зеленский в своем микроблоге в X написал, что поблагодарил главу финского правительства за недавнее решение о предоставлении Украине дополнительной оборонной помощи в размере 300 миллионов долларов.
«Мы искренне ценим это, и мы обсудили приоритетные направления нашей обороны, в частности — противовоздушную оборону, которую можем усилить с помощью этого пакета.
Я предложил премьер-министру укрепить наше двустороннее партнерство, подписав соглашение в формате "Drone Deal" (Сделка по дронам). Украина готова делиться своим опытом и усиливать тех, кто усиливал нас с самого начала полномасштабного вторжения.
Мы также коснулись международного сотрудничества, в частности нашей европейской интеграции. Сейчас открыто хорошее окно возможностей для открытия переговорных кластеров, и Украина этого полностью заслуживает. Я благодарю Финляндию за поддержку», — написал Зеленский.
Коснувшись встречи с премьер-министром Норвегии, президент Украины подчеркнул:
«Я поблагодарил Норвегию за всю поддержку, оказанную Украине, в частности за вклад в инициативу PURL в размере почти 1 миллиарда долларов. Россия не прекращает удары баллистическими ракетами, поэтому своевременное наполнение PURL крайне важно. Мы обсудили наше стратегическое партнерство — "Drone Deal" (Сделка по дронам) и усилия по усилению противовоздушной обороны, а также сотрудничество на уровне частного и государственного секторов.
Особое внимание мы уделили энергетической поддержке Украины. Я проинформировал премьер-министра о наших потребностях на предстоящую зиму, в частности, в природном газе. Украина обязательно должна войти в неё подготовленной. Я благодарен Норвегии и лично Йонасу за готовность помогать», — написал Зеленский.
О встрече с премьер-министром Чехии президент Украины написал:
«Продуктивная встреча с премьер-министром Чехии Андреем Бабишем. Мы детально обсудили направления двусторонних отношений: есть реальный потенциал для углубления нашего сотрудничества. Мы также обсудили европейское направление и дальнейшие шаги на пути к членству Украины в Евросоюзе.
Я благодарю чешский народ за огромную и сердечную поддержку Украины — мы действительно это ценим», — подытожил Зеленский.
Напоминаем, что лидеры европейских стран прибыли в Ереван для участия в 8-м саммите Европейского политического сообщества.