Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոյի որդիների նկատմամբ
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին 10 տարի ժամկետով պատժամիջոցներ է սահմանել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի երկու որդիների նկատմամբ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ուկրաինայի նախագահի կայքում հրապարակված հրամանագրի համաձայն՝ պատժամիջոցները վերաբերում են Վիկտոր և Դմիտրի Լուկաշենկոներին։ Սահմանափակումներ են մտցվել նաև Բելառուսի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Պավել Մուրավեյկոյի նկատմամբ։
Ուկրաինայի պատժամիջոցների ցուցակում ընդգրկված է Բելառուսի 16 քաղաքացի։ Զելենսկին նրանց նկատմամբ կիրառել է 16 տեսակի սահմանափակող միջոց, այդ թվում՝ ակտիվների սառեցում, տնտեսական և ֆինանսական պարտավորությունների կասեցում, պաշտոնական այցերի չեղարկում, առևտրային գործունեության դադարեցում և Ուկրաինայի պետական պարգևների ընդմիշտ չեղարկում։
Բելառուսի խորհրդարանի պատգամավոր Օլեգ Գայդուկևիչը «ստոր քայլ» է անվանել Զելենսկու կողմից Լուկաշենկոյի որդիների նկատմամբ պատժամիջոցների սահմանումը։

Зеленский ввел санкции в отношении сыновей президента Беларуси Лукашенко
Президент Украины Владимир Зеленский ввел санкции сроком на 10 лет в отношении двух сыновей президента Беларуси Александра Лукашенко.
По сообщению Арменпресс, согласно указу, опубликованному на сайте президента Украины, санкции распространяются на Виктора и Дмитрия Лукашенко. Ограничения также наложены на начальника Генерального штаба Вооруженных сил Беларуси Павла Муравейко.
В санкционный список Украины входят 16 граждан Беларуси. Зеленский ввел в их отношении 16 видов ограничительных мер, включая замораживание активов, приостановку экономических и финансовых обязательств, отмену официальных визитов, приостановку коммерческой деятельности и пожизненное аннулирование государственных наград Украины.
Депутат белорусского парламента Олег Гайдукевич назвал введение Зеленским санкций в отношении сыновей Лукашенко «низким шагом».