Ըստ Heritage հիմնադրամի «տնտեսական ազատության համաշխարհային ինդեքսի»՝ Հայաստանն աշխարհի 176 երկրների շարքում 52-րդն է․ Պապոյան
Ըստ Heritage հիմնադրամի «տնտեսական ազատության համաշխարհային ինդեքսի»՝ Հայաստանն աշխարհի 176 երկրների շարքում 52-րդն է՝ առաջ անցնելով ԵՄ անդամներ Իսպանիայից (53-րդ), Ռումինիայից (58-րդ), Ֆրանսիայից (65-րդ), Իտալիայից (73-րդ), Հունաստանից (75-րդ) և Հունգարիայից (79-րդ)։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Հայաստանի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն՝ ընդգծելով, որ ԵԱՏՄ երկրների մեջ Հայաստանն առաջատարն է։
«Այս ցուցանիշով առաջատար երկրներն են Սինգապուրը, Շվեյցարիան և Իռլանդիան։ 2025թ. տվյալներով մենք 57-րդն էինք՝ 65,4 միավորով (5 հորիզոնականով մեր դիրքերը բարելավել ենք)»,– գրել է նախարարը։

Согласно данным “Индекса экономической свободы” Фонда Heritage, Армения занимает 52-е место среди 176 стран мира: Геворг Папоян
Согласно данным “Индекса экономической свободы” Фонда Heritage, Армения занимает 52-е место среди 176 стран мира, опережая членов ЕС Испанию (53-е место), Румынию (58-е место), Францию (65-е место), Италию (73-е место), Грецию (75-е место) и Венгрию (79-е место).
Как передает “Арменпресс”, министр экономики Республики Армения Геворг Папоян написал об этом на своей странице в Facebook, подчеркнув, что Армения является лидером среди стран ЕАЭС.
“Лидирующими странами по этому показателю являются Сингапур, Швейцария и Ирландия. По данным за 2025 год, мы были на 57-м месте с 65,4 баллами (мы улучшили свою позицию на 5 горизонталей)”, — написал министр.