Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրը կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ
Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրն՝ ապրիլի 18-ին, ԿԳՄՍ նախարարության համակարգմամբ տարբեր մարզերում և Երևան քաղաքում կանցկացվեն տարաբնույթ միջոցառումներ՝ տեղեկատվական արշավներ,  էքսկուրսիաներ, քայլարշավներ, ճանաչողական այցեր դեպի հուշարձաններ, տեղեկատվական նյութերի ցուցադրում, դպրոցականների համար կրթական ծրագրեր՝ բաց դաս ձևաչափով, խաղ-վիկտորինաներ, դասախոսություններ, հուշարձանների և տարածքների մաքրման աշխատանքներ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ ծրագիրը միտված է հուշարձանների հանրահռչակմանն ու հասարակության լայն շերտերի իրազեկմանը: Նպատակն է՝ բարձրացնել հանրության տեղեկացվածության մակարդակը մշակութային ժառանգության, դրա խոցելիության մասին և անհրաժեշտ ջանքեր գործադրել այդ ժառանգության պաշտպանության և պահպանման նպատակով:
Հատուկ կարևորություն է տրվում նախատեսված միջոցառումներին դպրոցականների ակտիվ մասնակցությանը՝ հուշարձանների պահպանությունն ու հանրահռչակումը դիտարկելով որպես ուսուցման գործընթացի հավելյալ բաղադրիչ:
Հուշարձանների և տարածքների մաքրման աշխատանքները մարզային ծառայությունների և հուշարձանների պահապանների միջոցով համակարգում է «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ապրիլի 18-ը նշում է որպես Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օր 1983 թվականից՝ Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄՕՍ) առաջարկությամբ:
Յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 18-ին բազմաթիվ երկրներ տարաբնույթ միջոցառումների միջոցով բարձրացնում են հասարակության տեղեկացվածության մակարդակը համաշխարհային ժառանգության բազմազանության, դրա պաշտպանության ու պահպանության վերաբերյալ:

В Международный день памятников и достопримечательностей в Армении пройдет ряд мероприятий
В Международный день памятников и достопримечательностей - 18 апреля - в разных регионах Армении и в Ереване под координацией Министерства образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) пройдут различные мероприятия: информационные кампании, экскурсии, пешие походы, ознакомительные посещения памятников, демонстрация информационных материалов, образовательные программы для школьников в формате открытых уроков, викторины, лекции, работы по очистке памятников и территорий.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МОНКС, программа направлена ​​на популяризацию памятников и повышение осведомленности широких слоев общества. Цель – повышение осведомленности общественности о культурном наследии, его уязвимости и принятие необходимых мер по защите и сохранению этого наследия.
Особое значение придается активному участию школьников в запланированных мероприятиях, рассматривая сохранение и популяризацию памятников как дополнительный компонент учебного процесса.
Работы по очистке памятников и территорий координируются ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» через региональные службы и хранителей памятников.
18 апреля как Международный день памятников и достопримечательностей  ЮНЕСКО отмечает с 1983 года по рекомендации Международного совета по памятникам и местам (ICOMOS).
Ежегодно 18 апреля многие страны проводят различные мероприятия, повышая осведомленность общественности о многообразии мирового наследия, его защите и сохранении.