Մոլդովան պաշտոնապես դուրս կգա ԱՊՀ-ից 2027 թ. ապրիլի 8-ին. փոխվարչապետ
Մոլդովայի Հանրապետությունը պաշտոնապես դուրս կգա Անկախ Պետությունների Համագործակցությունից (ԱՊՀ) 2027 թ. ապրիլի 8-ին՝ Մինսկում կազմակերպության քարտուղարությանն ուղարկված պաշտոնական ծանուցումից 12 ամիս անց։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Moldpres գործակալությունից, այս մասին կառավարության նիստից հետո հայտնել է Մոլդովայի փոխվարչապետ Միհայ Պոպշոյը։
«Մենք ստացել ենք (խմբ.՝ Մինսկում ԱՊՀ քարտուղարության կողմից) այս ծանուցման ստացման հաստատումը։ Այսպիսով, իրավական տեսանկյունից, 12 ամիս անց՝ հաջորդ տարվա ապրիլի 8-ին, միջազգային իրավունքի համաձայն՝ մենք այլևս չենք լինի ԱՊՀ-ի մաս։ Սակայն գործնական տեսանկյունից, մենք արդեն երկար տարիներ է՝ փաստացիորեն այլևս ԱՊՀ-ի մաս չենք, քանի որ չենք մասնակցել քաղաքական միջոցառումներին և այլ միջոցառումների, որոնք չեն համապատասխանում Մոլդովայի Հանրապետության շահերին», - հայտարարեց Պոպշոյը։
Փոխվարչապետը նաև նշել է, որ Մոլդովան կմնա մի շարք տնտեսական համաձայնագրերի մաս։
«Այստեղ խոսուն է Վրաստանի փորձը։ Նրանք չեղյալ են հայտարարել հիմնարար համաձայնագրերը, ինչպես արել ենք մենք, բայց մնացել են տնտեսական համաձայնագրերի մաս. մենք նույնպես ճիշտ այդպես ենք վարվում», - ընդգծել է Միհայ Պոպշոյը։
Moldpres-ը հիշեցնում է, որ վերջին երկու տարվա ընթացքում Մոլդովայի Հանրապետությունը սկսել է ԱՊՀ շրջանակում կնքված փաստաթղթերի արդիականության և կիրառելիության ուսումնասիրության լայն գործընթաց։ Մինչ օրս ԱՊՀ 283 համաձայնագրից 71-ն արդեն չեղյալ է հայտարարվել, մոտ 60-ը վերանայման փուլում են։
Ապրիլի 2-ին Մոլդովայի խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ հաստատել է ԱՊՀ ստեղծման մասին համաձայնագրի, ինչպես նաև կազմակերպության արձանագրության և կանոնադրության չեղյալ հայտարարումը՝ այդպիսով նշանավորելով Մոլդովայի Հանրապետության վերջնական դուրս գալը ԱՊՀ կանոնադրական մարմիններից։
Որոշումը կայացվել է երկրի Արտաքին գործերի նախարարության նախաձեռնությամբ, որը պնդում էր, որ ԱՊՀ հիմնարար արժեքներն ու սկզբունքներն այլևս չեն հարգվում, մասնավորապես՝ տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության առումով։ Մոլդովայի իշխանությունները հղում են կատարում տարածաշրջանում Ռուսաստանի գործողություններին, այդ թվում՝ Ուկրաինայի դեմ պատերազմին և Մոլդովայի տարածքում անօրինական ռազմական ներկայությանը։

MOLDPRES: Moldova to officially leave CIS on 8 April 2027: Deputy Prime Minister
The Republic of Moldova will officially leave the Commonwealth of Independent States (CIS) on 8 April 2027, when the 12‑month period expires following the official notification sent to the organization’s secretariat in Minsk. The clarifications were made on April 15 by Deputy Prime Minister Mihai Popșoi, after the Government meeting.
The official stressed that, after the promulgation of the denunciation of the agreements and their publication in the Official Journal, the secretariat in Minsk was notified on April 8 of this year.
“We have received confirmation of receipt of this notification. Thus, from a legal point of view, after 12 months have passed, on April 8 next year, according to international law, we will no longer be part of the CIS. However, from a practical point of view, we have effectively no longer been part of the CIS for many years, since we have not participated in political events and in other events that are not in the interest of the Republic of Moldova,” Popșoi stated.
The Deputy Prime Minister also mentioned that Moldova will remain part of several economic agreements.
“Here, Georgia’s experience is telling. They have denounced the fundamental agreements, as we have also done, but have remained part of the economic agreements; this is exactly what we are doing as well,” Mihai Popșoi emphasized.
Over the last two years, the Republic of Moldova has launched a broad process of examining the relevance and applicability of treaties concluded within the CIS framework. So far, out of 283 CIS agreements, 71 have already been denounced, and approximately 60 are under review.
On April 2 of this year, Parliament approved in second reading the denunciation of the Agreement on the Establishment of the CIS, as well as the Protocol and the Statute of the organization, thus marking the final withdrawal of the Republic of Moldova from the statutory bodies of the CIS.
The decision comes at the initiative of the Ministry of Foreign Affairs, which argued that the fundamental values and principles of the CIS are no longer respected, particularly with regard to territorial integrity and the inviolability of borders. The authorities refer to the actions of the Russian Federation in the region, including the war against Ukraine and the illegal military presence on the territory of the Republic of Moldova.