Մոլդովան պաշտոնապես դուրս կգա ԱՊՀ-ից 2027 թ. ապրիլի 8-ին. փոխվարչապետ
Մոլդովայի Հանրապետությունը պաշտոնապես դուրս կգա Անկախ Պետությունների Համագործակցությունից (ԱՊՀ) 2027 թ. ապրիլի 8-ին՝ Մինսկում կազմակերպության քարտուղարությանն ուղարկված պաշտոնական ծանուցումից 12 ամիս անց։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Moldpres գործակալությունից, այս մասին կառավարության նիստից հետո հայտնել է Մոլդովայի փոխվարչապետ Միհայ Պոպշոյը։
«Մենք ստացել ենք (խմբ.՝ Մինսկում ԱՊՀ քարտուղարության կողմից) այս ծանուցման ստացման հաստատումը։ Այսպիսով, իրավական տեսանկյունից, 12 ամիս անց՝ հաջորդ տարվա ապրիլի 8-ին, միջազգային իրավունքի համաձայն՝ մենք այլևս չենք լինի ԱՊՀ-ի մաս։ Սակայն գործնական տեսանկյունից, մենք արդեն երկար տարիներ է՝ փաստացիորեն այլևս ԱՊՀ-ի մաս չենք, քանի որ չենք մասնակցել քաղաքական միջոցառումներին և այլ միջոցառումների, որոնք չեն համապատասխանում Մոլդովայի Հանրապետության շահերին», - հայտարարեց Պոպշոյը։
Փոխվարչապետը նաև նշել է, որ Մոլդովան կմնա մի շարք տնտեսական համաձայնագրերի մաս։
«Այստեղ խոսուն է Վրաստանի փորձը։ Նրանք չեղյալ են հայտարարել հիմնարար համաձայնագրերը, ինչպես արել ենք մենք, բայց մնացել են տնտեսական համաձայնագրերի մաս. մենք նույնպես ճիշտ այդպես ենք վարվում», - ընդգծել է Միհայ Պոպշոյը։
Moldpres-ը հիշեցնում է, որ վերջին երկու տարվա ընթացքում Մոլդովայի Հանրապետությունը սկսել է ԱՊՀ շրջանակում կնքված փաստաթղթերի արդիականության և կիրառելիության ուսումնասիրության լայն գործընթաց։ Մինչ օրս ԱՊՀ 283 համաձայնագրից 71-ն արդեն չեղյալ է հայտարարվել, մոտ 60-ը վերանայման փուլում են։
Ապրիլի 2-ին Մոլդովայի խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ հաստատել է ԱՊՀ ստեղծման մասին համաձայնագրի, ինչպես նաև կազմակերպության արձանագրության և կանոնադրության չեղյալ հայտարարումը՝ այդպիսով նշանավորելով Մոլդովայի Հանրապետության վերջնական դուրս գալը ԱՊՀ կանոնադրական մարմիններից։
Որոշումը կայացվել է երկրի Արտաքին գործերի նախարարության նախաձեռնությամբ, որը պնդում էր, որ ԱՊՀ հիմնարար արժեքներն ու սկզբունքներն այլևս չեն հարգվում, մասնավորապես՝ տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության առումով։ Մոլդովայի իշխանությունները հղում են կատարում տարածաշրջանում Ռուսաստանի գործողություններին, այդ թվում՝ Ուկրաինայի դեմ պատերազմին և Մոլդովայի տարածքում անօրինական ռազմական ներկայությանը։

Молдова официально выйдет из состава СНГ 8 апреля 2027 года: вице-премьер Молдовы
Республика Молдова официально выйдет из Содружества Независимых Государств (СНГ) 8 апреля 2027 года, через 12 месяцев после официального уведомления, направленного в секретариат организации в Минске. Как сообщает агентство “Арменпресс” со ссылкой на агентство “Молдпрес”, об этом после заседания правительства заявил заместитель премьер-министра Молдовы Михай Попшой.
“Мы получили (прим. ред.: от секретариата СНГ в Минске) подтверждение получения этого уведомления. Таким образом, с юридической точки зрения, через 12 месяцев, 8 апреля следующего года, в соответствии с международным правом, мы больше не будем частью СНГ. Однако с практической точки зрения, мы де-факто уже много лет не являемся частью СНГ, поскольку не участвовали в политических событиях и иной деятельности, не соответствующей интересам Республики Молдова”, — заявил Попшой.
Вице-премьер также отметил, что Молдова останется участницей ряда экономических соглашений.
“Опыт Грузии здесь показателен. Они, как и мы, отменили основные соглашения, но они остались частью экономических соглашений. Мы поступаем так же”, — подчеркнул Михай Попсой.
Издание Moldpres напоминает, что за последние два года Республика Молдова начала масштабный процесс изучения актуальности и применимости документов, заключенных в рамках СНГ. На сегодняшний день из 283 соглашений СНГ уже отменено 71, около 60 находятся на рассмотрении.
2 апреля Парламент Молдовы во втором чтении одобрил отмену Соглашения о создании СНГ, а также Протокола и Устава организации, тем самым ознаменовав окончательный выход Республики Молдова из состава уставных органов СНГ.
Решение было принято по инициативе Министерства иностранных дел страны, которое заявило, что основополагающие ценности и принципы СНГ больше не соблюдаются, в частности, в отношении территориальной целостности и неприкосновенности границ. Молдавские власти ссылаются на действия России в регионе, включая войну против Украины и незаконное военное присутствие на территории Молдовы.