Հայաստանի գյուղացիական տնտեսությունները կկարողանան օգտվել անտոկոս վարկերից․ Կառավարությունն ընդունեց սուբսիդավորման ծրագիրը
Հայաստանի կառավարությունը կսուբսիդավորի առավելագույնը մինչև 14 տոկոսով ձեռք բերված գյուղատնտեսական վարկերի տոկոսադրույքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարությունն ապրիլի 9-ի նիստում ընդունեց համապատասխան նախագիծը։
Հարցի զեկուցող, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նշեց, որ Կառավարության կողմից ներկայում իրականացվում են բազմաթիվ ծրագրեր, որոնք ուղղված են գյուղատնտեսական ոլորտի զարգացմանը, ինչը հասկանալի է, քանի որ ՀՀ բնակչության շուրջ 1/3-ն այս կամ այն կերպ ներգրավված է գյուղատնտեսության մեջ։
«Այստեղ մենք մի խնդիր ունենք․ Կառավարության կողմից իրականացվում են թիրախային ծրագրեր, սակայն մի բան կա, որը մենք մինչև հիմա չունենք և դա ագրոպարենային ոլորտի բոլոր ենթաճյուղերն ընդգրկող ընդհանրական ծրագիրն է, որը վերաբերում է բոլոր գյուղացիական տնտեսություններին»,-մատնանշեց Գևորգ Պապոյանը։
Նա հավելեց, որ այս ծրագրի առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ վերաբերում է փոքր գյուղացիական տնտեսություններին, որոնք հասկանալի պատճառներով հաճախ հնարավորություն չեն ունենում շատ մեծ ներդրումներ իրականացնել։
«Ծրագիրը թույլ է տալիս մատչելի ֆինանսական ռեսուրսներ ապահովել ագրոպարենային ոլորտում գործունեություն ծավալելու համար։ Ծրագիրը նախատեսված է 2026-2027 թվականների համար, յուրաքանչյուր շահառուին տրամադրվող վարկային սահմանաչափն այս ծրագրով կազմում է 1-2 միլիոն դրամ։ Ամբողջ տոկոսադրույքը ֆինանսավորում է Կառավարությունը, բայց ծրագրի պայմանն է, որ տոկոսադրույքը պետք է լինի առավելագույնը 14 տոկոս։ Սրա արդյունքում մեր գյուղացիական տնտեսությունները 0 տոկոսով վարկ կկարողանան ձեռք բերել»,-ասաց Պապոյանը։
Նա հավելեց, որ վարկի մարման ժամկետը մինչև 3 տարի է, և գյուղացիները վարկը ձեռք բերելուց հետո առաջին 6 ամսում ոչինչ չեն վճարում, որից հետո նոր սկսում են վճարել մայր գումարը։ Պապոյանը ծրագրի մեկ այլ կարևոր կետ համարեց այն, որ քաղաքացիներն այս ծրագրից կարող են մի քանի անգամ օգտվել։

Farmers in Armenia to receive interest-free loans under new government program
Minister of Economy Gevorg Papoyan noted that the government is currently implementing numerous programs aimed at developing the agricultural sector, which is understandable given that roughly one-third of Armenia’s population is engaged in agriculture in some way.
“Here we face a specific challenge: while the government implements targeted programs, one thing we have not had until now is a comprehensive program covering all sub-sectors of the agro-industrial sector, applicable to all farming businesses,” Papoyan emphasized.
He added that one of the key features of this program is that it targets small farming businesses, which, for obvious reasons, often lack the capacity to make significant investments.
“The program provides accessible financial resources for conducting activities in the agro-industrial sector. It is designed for 2026–2027, and the loan limit for each beneficiary under this program is 1–2 million drams. The government will finance the entire interest rate, but the program condition stipulates that the interest rate must not exceed 14 percent. As a result, farmers will effectively be able to obtain loans at zero percent interest,” Papoyan explained.
He added that the repayment term for the loan is up to three years, and farmers will not make any payments during the first six months after receiving the loan; only then will they begin repaying the principal. Another important point of the program, Papoyan noted, is that farmers can benefit from it multiple times.