Ցուցաբերվող մարդասիրական օգնությունները ևս մեկ անգամ փաստում են հայ և իրանցի ժողովուրդների ջերմ բարեկամությունը. դեսպան Շիրղոլամի
Իրանին աջակցելն ու Իրանի կողքին լինելու հանգամանքը շատ կարևոր է իրանցիների համար, և Հայաստանի կողմից ցուցաբերվող մարդասիրական օգնությունները ևս մեկ անգամ փաստում են հայ և իրանցի ժողովուրդների ջերմ բարեկամությունը։
«Արմենպրես»-ի հետ բացառիկ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց ՀՀ-ում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին՝ այդ համատեքստում անդրադառնալով նաև Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչիի գրառմանը։
Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հայերենով գրառում էր զետեղել X-ի իր միկրոբլոգում՝ նշելով, որ ՀՀ կառավարության և ժողովրդի աջակցությունը Իրանի ժողովրդին` իրանցիների տեղափոխման և մարդասիրական օգնության հարցերում, մեծ գնահատանքի է արժանի։ Արաղչին հավելել էր, որ Իրանի և Հայաստանի դարավոր կապը դժվար պահին կրկին ցույց տվեց իր ամրությունը, և եղբայրական այդ քայլերը կմնան Իրանի ժողովրդի հիշողության մեջ
Դեսպան Շիրղոլամին տեղեկացրեց, որ այդ գրառումից զատ, Աբբա Արաղչին հեռախոսազրույց է ունեցել իր գործընկեր Արարատ Միրզոյանի հետ՝ իր երախտագիտությունը հայտնելով Հայաստանի ժողովրդին ու կառավարությանը՝ համագործակցության ու աջակցության, Իրանի կողքին լինելու համար։
«Թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր կառույցների կողմից ստացել ենք մարդասիրական օգնություններ և ուղարկել Իրան։ Թեև այս պահին Իրանում իրավիճակը կրիտիկական չէ, սակայն մարդասիրական օգնությունները մեզ համար իսկապես գնահատելի են։ Տառացիորեն երեկ մի խումբ մարդիկ եկել էին դեսպանատուն՝ իրենց հետ բերելով դեղորայքով լի արկղեր։ Դա գեղեցիկ կերպով ևս մեկ անգամ փաստում է հայ և իրանցի ժողովուրդների ջերմ բարեկամությունը»,- ասաց Շիրղոլամին։
Դիվանագետը վստահեցրեց, որ Իրանում խուճապային տրամադրություններ չկան, ինչը վկայում է ժողովրդի հզոր կամքի մասին։ Իրանում հանրային կյանքը շարունակվում է, խանութները գործում են անխափան, մթերային և այլ ապրանքների պակաս չկա։
«Այդուհանդերձ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պատերազմը շարունակվում է, ուստի կա նաև օգնությունների կարիք՝ հիմնականում դեղորայքի, բժշկական, օրթոպեդիկ սարքերի, որովհետև բազմաթիվ մարդիկ հայտնվելով փլատակների տակ՝ ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։ Պատերազմական շրջանում առաջնային օգնությունը յուրաքանչյուրին էլ պետք է»,- նշեց Շիրղոլամին։
Նրա խոսքով՝ քանի դեռ ընթանում են պատերազմական գործողություններ, դժվար է ամբողջությամբ գնահատել Իրանին հասցված վնասները։ Դեսպանի պնդմամբ՝ եթե մի երկիր մյուսի նկատմամբ իրականացնում է ագրեսիա, ապա անպայման պետք է դատապարտվի միջազգային օրենքի համաձայն և փոխհատուցի պատճառած վնասները։
«Մեր կառավարությունը մշակել է մի մեխանիզմ՝ ստեղծելով հատուկ կայք, որի միջոցով հաշվառվում են պատերազմական գործողություններից տուժած և սեփականություն կորցրած մարդիկ։ Ամեն ինչ հայտարարագրվում է։ Հսկայական չափով վնասվել են նաև հանրային հաստատությունները՝ կրթական ու մարզական համալրները, այլ կառույցները, որոնց վերականգնմամբ պետք է զբաղվի պետությունը։ Բայց ամենից շատ մեզ ցավ են պատճառում մարդկային կորուստները։ Պատերազմի մեկնարկից մինչ օրս արդեն զոհվել է ավելի քան 3000 մարդ, այդ թվում՝ կանայք ու երեխաներ։ Ճանաչելով մեր ժողովրդին՝ վստահեցնում եմ, որ մարդիկ իրենց ուժեղ կամքի շնորհիվ հայրենի կառավարության հետ կվերականգնեն երկիրը»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Դիվանագետը ցավով հայտնեց, որ կորուստներ ունեցավ նաև Իրանի հայկական համայնքը։ Շատերի տներն ու բնակարանները փլուզվեցին ամերիկա-իսրայելական հարվածներից։
«Կառավարությունը ձեռնարկել է համապատասխան քայլեր՝ նրանց կացարան տրամադրելու նպատակով։ Այս օրերին մշտապես կապի մեջ եմ եղել Իրանում Հայ Առաքելական եկեղեցու իրանահայոց թեմի ներկայացուցիչների և Իրանի խորհրդարանի հայ պատգամավորների հետ, քանզի շատ մտահոգված եմ նաև Իրանի հայկական համայնքի ներկա վիճակով։ Ցավոք, մեր հայ հայրենակիցների շրջանում նույնպես ունեցանք ցավալի կորուստ։ Սպահանում զոհվեց Հովհաննես Սիմոնյանը։ Այդ կապակցությամբ հայտնել ենք մեր ցավակցությունները։ Երեկ մեծ պատվով տեղի ունեցավ նրա հոգեհանգստյան արարողությունը, որին մասնակցեցին մահմեդական և քրիստոնեական համայնքների ներկայացուցիչները։ Որպես դեսպան՝ նույնպես իմ ցավակցական ուղերձը փոխանցեցի հայ համայնքին և անձամբ Հովհաննես Սիմոնյանի հարազատներին»,- ասաց Շիրղոլամին։

Оказываемая гуманитарная помощь еще раз подтверждает теплую дружбу между армянским и иранским народами: посол Ширголами
Содействие Ирану и гуманитарная помощь, предоставленная Арменией Ирану, очень значимы для иранцев, это еще раз подтверждает теплую дружбу между армянским и иранским народами.
Об этом в эксклюзивной беседе с “Арменпресс” сказал чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Армении Халил Ширголами, напомнив в этом контексте и благодарственный комментарий министра иностранных дел Ирана Аббаса Арагчи.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи разместил запись на армянском языке в своем микроблоге X, отметив, что поддержка правительства и народа Армении иранскому народу в вопросах перемещения иранцев и гуманитарной помощи заслуживает высокой оценки. Арагчи добавил, что многовековые связи между Ираном и Арменией еще раз продемонстрировали свою прочность в тяжелые времена, и эти братские шаги останутся в памяти иранского народа.
Посол Ширголами сообщил, что помимо этой записи, Абба Арагчи провел телефонный разговор со своим коллегой Араратом Мирзояном, выразив благодарность народу и правительству Армении за сотрудничество и поддержку, за то, что они рядом с Ираном.
“Мы получили гуманитарную помощь как от государственных, так и от частных структур и отправили ее в Иран. Хотя ситуация в Иране на данный момент не критична, гуманитарная помощь для нас действительно ценна. Буквально вчера группа людей пришла в посольство, принеся с собой ящики, полные лекарств. Это еще раз прекрасно подтверждает теплую дружбу армянского и иранского народов”, — сказал Ширголами.
Дипломат заверил, что в Иране нет панических настроений, что свидетельствует о сильной воле народа. Общественная жизнь в Иране продолжается, магазины работают бесперебойно, нет дефицита продуктов питания и других товаров.
“Тем не менее, учитывая то, что война все еще продолжается, следовательно, есть и потребность в помощи, в основном в медикаментах, медицинских и ортопедических устройствах, потому что многие люди, оказавшись под завалами, получили телесные повреждения различной степени тяжести. В военное время первичная помощь нужна всем”, — отметил Ширголами.
Он заметил, что пока продолжаются боевые действия, трудно в полной мере оценить ущерб, причиненный Ирану. По мнению посла, если одна страна совершает агрессию против другой, она должна быть обязательно осуждена в соответствии с международным правом и ей должны возместить причиненный ущерб.
“Наше правительство разработало механизм, создав специальный веб-сайт, на котором регистрируются люди, пострадавшие и потерявшие имущество в результате боевых действий. Вся информация заносится в реестр. В значительной степени пострадали и государственные учреждения: образовательные и спортивные комплексы, другие сооружения, восстановление которых должно осуществляться государством. Но наибольшую боль нам причиняют человеческие потери. С начала войны погибло уже более 3000 человек, среди них и женщины и дети. Зная наш народ, уверяю вас, что благодаря его сильной воле люди восстановят страну вместе со своим родным правительством”, — отметил наш собеседник.
Дипломат выразил сожаление по поводу того, что армянская община в Иране также понесла потери. Многие дома и квартиры были разрушены в результате ударов США и Израиля.
“Правительство предприняло соответствующие шаги для предоставления им убежища. В эти дни я постоянно поддерживаю связь с представителями Армянской епархии Армянской Апостольской Церкви в Иране и с армянскими депутатами иранского парламента, поскольку меня также очень беспокоит нынешнее положение армянской общины в Иране. К сожалению, мы понесли тяжелую утрату и среди наших армянских соотечественников. В Исфахане погиб Ованнес Симонян. Мы выразили свои соболезнования по этому поводу. Вчера с большими почестями состоялись его похороны, в которых приняли участие представители и мусульманской и христианской общин. Как посол, я также передал свои соболезнования армянской общине и родным Ованнеса Симоняна”, — заключил посол Ширголами.