Եվրասիական միջկառավարական խորհուրդը հաստատել է ինտեգրման զարգացման փաստաթղթերի փաթեթը
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի արդյունքներով ստորագրվել է 12 փաստաթուղթ. որոշումներն ուղղվել են մասնակից երկրների ինտեգրման զարգացմանը և նրանց տնտեսությունների կայունության բարձրացմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Ղազախստանի կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Բակիտժան Սագինտաևը նիստի ընդլայնված մասում առաջարկել է հաստատել մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ Եվրասիական տեխնոլոգիական հարթակների մասին դրույթը, սպառողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում համատեղ գործողությունների ծրագիրը, ինչպես նաև արդյունաբերական կոոպերացիայի ֆինանսական աջակցության փոփոխությունների փաթեթը։
Նրա խոսքով՝ օրակարգում ներառված էր 13 հարց, որոնց մի մասը քննարկվել է նեղ կազմով։ Մասնակիցներին նաև ներկայացվել են մաքսային հայտարարագրման պրակտիկայի, մակրոտնտեսական իրավիճակի և ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի զարգացման վերաբերյալ հաշվետվություններ։
Ղազախստանի վարչապետ Օլժաս Բեկտենովի նախագահությամբ տեղի ունեցած նիստին մասնակցել են միության երկրների կառավարությունների ղեկավարներ, ինչպես նաև դիտորդ պետությունների ներկայացուցիչներ։
Հայաստանի Հանրապետությունից նիստին մասնակցել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստը տեղի կունենա օգոստոսի 6-7-ը Ղրղզստանի Չոլպոն Աթա քաղաքում։

Евразийский межправительственный совет утвердил пакет документов по развитию интеграции
По итогам заседания Евразийского межправительственного совета подписано 12 документов. Принятые решения направлены на развитие интеграции стран-участниц и повышение устойчивости их экономик. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила пресс-служба правительства Казахстана.
Председатель правления Евразийской экономической комиссии Бакытжан Сагинтаев предложил утвердить ряд документов в расширенной части заседания, в том числе положение о евразийских технологических платформах, совместный план действий в области защиты прав потребителей, а также пакет поправок к финансовой поддержке промышленного сотрудничества.
В повестке дня были 13 вопросов, некоторые из которых обсуждались в узком формате. Участникам также были представлены доклады о практике таможенного декларирования, макроэкономической ситуации и развитии интегрированной информационной системы.
В заседании, которое проходило под председательством премьер-министра Казахстана Олжаса Бектенова, приняли участие главы правительств стран-участниц, а также представители государств-наблюдателей.
В заседании от Республики Армения принял участие вице-премьер Мгер Григорян.
Следующее заседание Евразийского межправительственного совета состоится 6-7 августа в Чолпон-Ате, (Кыргызстан).