Եվրախորհրդարանը վավերացրել է ԱՄՆ-ի հետ առևտրային համաձայնագիրը
Եվրախորհրդարանը վավերացրել է ԱՄՆ-ի հետ առևտրային համաձայնագիրը, որը հաստատում է Եվրամիությունից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ 15% միակողմանի մաքսատուրքերը և ԵՄ-ին պարտավորեցնում է մինչև 2028 թ. վերջը գնել 750 միլիարդ եվրոյի ամերիկյան էներգապաշարներ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը։
«Համաձայնագրին հավանություն է տրվել», - քվեարկության արդյունքների ամփոփումից հետո հայտարարել է Եվրախորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան։
Որոշումն ընդունվել է Բրյուսելում կայացած Եվրախորհրդարանի նստաշրջանում 417 կողմ, 154 դեմ և 71 ձեռնպահ ձայներով։ Տեքստն այժմ պետք է հաստատվի Եվրախորհրդարանի և Եվրամիության խորհրդի բանակցողների կողմից, որից հետո փաստաթուղթը կմտնի ուժի մեջ։ Այժմ այն արդեն կիրառվում է, բայց «ժամանակավոր ռեժիմով», որը գործնականում ցանկացած կողմի թույլ է տալիս արագ կասեցնել դրա գործունեությունը։
ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրային համաձայնագիրը կնքվել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի միջև 2025 թ. օգոստոսին կայացած բանակցություններում։ Դրա շրջանակներում ԵՄ-ն պարտավորվել է 15% մաքսատուքեր վճարել ԱՄՆ իր ողջ արտահանման համար՝ Եվրոպա ԱՄՆ-ի արտահանման համար զրոյական մաքսատուրքերի դիմաց։ Բացի այդ, Եվրահանձնաժողովը պարտավորվել է մինչև 2028 թ. վերջն ապահովել ԱՄՆ-ից 750 միլիարդ եվրոյի էներգապաշարների գնումները, ինչը կազմում է էներգապաշարների ողջ եվրոպական ներմուծման մոտավորապես երեք քառորդը։
Եվրախորհրդարանն արդեն երկու անգամ հետաձգել է այդ համաձայնագրի վավերացումը՝ առաջին անգամ՝ 2026 թ. հունվարին, իսկ երկրորդ անգամ՝ փետրվարին, երբ ԱՄՆ Գերագույն դատարանն անօրինական ճանաչեց ամերիկյան մաքսատուրքերը, և ԱՄՆ վարչակազմը սակագներ սահմանեց ըստ նոր սխեմայի, որը, եվրոպական գնահատումներով, հանգեցրեց եվրոպական ապրանքների համար մաքսատուրքերի բարձրացման միջինը մինչև 15,8%, ինչը սուր քննադատություն առաջացրեց Եվրոպայում։

Европейский парламент ратифицировал торговое соглашение с США
Европейский парламент ратифицировал торговое соглашение с США, которое подтверждает 15-процентные односторонние пошлины на товары, импортируемые из Европейского союза, и обязывает ЕС закупить американские энергетические ресурсы на сумму 750 миллиардов евро к концу 2028 года. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС.
«Соглашение одобрено», — заявила председатель Европейского парламента Роберта Метсола после подведения итогов голосования.
Решение было принято на заседании Европейского парламента в Брюсселе 417 голосами «за», 154 «против» и 71 воздержавшимся. Теперь текст должен быть одобрен переговорщиками Европейского парламента и Совета Европейского союза, после чего документ вступит в силу. Сейчас он действует, но в «временном режиме», который позволяет практически любой стороне быстро приостановить его действие.
Торговое соглашение между ЕС и США было заключено в ходе переговоров между президентом Дональдом Трампом и председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен в августе 2025 года. В соответствии с ним ЕС обязался платить 15% пошлины на весь свой экспорт в США в обмен на нулевые пошлины на экспорт США в Европу. Кроме того, Европейская комиссия обязалась обеспечить закупку энергоносителей из США на сумму 750 миллиардов евро к концу 2028 года, что составляет около трех четвертей всего европейского импорта энергоносителей.
Европейский парламент уже дважды откладывал ратификацию соглашения: сначала в 2026 году, а затем в 2027 году. В январе и во второй раз в феврале Верховный суд США признал американские пошлины незаконными, и администрация США установила пошлины по новой схеме, которая, по европейским оценкам, привела к увеличению пошлин на европейские товары в среднем на 15,8%, что вызвало резкую критику в Европе.