ԱԳՆ-ն ներկայացրել է չվերթների չեղարկման հետևանքով Քուվեյթում մնացած ՀՀ քաղաքացիներին հայրենիք վերադարձնելու աշխատանքները
Փետրվարի 28-ից ի վեր Քուվեյթի օդային տարածքը փակ լինելու հետևանքով՝ հայրենիք վերադառնալու նպատակով ՀՀ դեսպանություն է դիմել ՀՀ շուրջ 33 քաղաքացի։
ՀՀ 33 քաղաքացիներին Քուվեյթով ՀՀ դեսպանությունն օժանդակել է Սաուդյան Արաբիայի մուտքի արտոնագիր ստանալու հարցում։ Մարտի 14-ից-16-ը Սաուդյան Արաբիայի Հաֆար ալ-Բատին քաղաքի օդանավակայանով դեպի Ստամբուլ և Թբիլիսի չվերթներով Քուվեյթից Հայաստան են վերադարձել փետրվարի 28-ից Քուվեյթում մնացած մի խումբ ՀՀ քաղաքացիներ՝ 16 անձ:
Քուվեյթում այդ ընթացքում նրանց գիշերակացն ու սնունդն ամբողջությամբ հոգացել է քուվեյթյան «Ջազիրա» ավիաընկերությունը, որը նաև կազմակերպել էր ՀՀ քաղաքացիների վերադարձը:
Մարտի 17-18-ը Քուվեյթում ՀՀ դեսպանությունն աջակցել է Հայաստանի ևս 9 քաղաքացու վերադարձին Քուվեյթ-Ռիյադ-Թբիլիսի-Երևան երթուղով։ Քուվեյթում ՀՀ դեսպան Արսեն Առաքելյանի ուղեկցությամբ Քուվեյթում գտնվող 9 քաղաքացիներ մեկնել են Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Ռիյադ։ Ցամաքային ուղևորափոխադրումը ՀՀ դեսպանության կողմից իրականացվել է անվճար։ Նրանց թվում է եղել նաև ԵՊՀ ուսանողների խումբը:ՀՀ քաղաքացիներից մեկը Քուվեյթը լքել է իր նախընտրած ուղով, 2-ը՝ պլանավորում են վերադառնալ ՀՀ և 5-ը՝ նախընտրել են չլքել Քուվեյթը։ Քննարկումներ են ընթանում քուվեյթյան «Ջազիրա» ավիաընկերության հետ՝ Սաուդյան Արաբիա-Թբիլիսի չվերթն իրականացնելու նպատակով։

МИД представил информацию о работе по возвращению на родину граждан Армении, оставшихся в Кувейте в связи с отменой рейсов
С 28 февраля, в связи с закрытием воздушного пространства Кувейта, около 33 граждан Республики Армения обратились в посольство Армении с просьбой о возвращении на родину.
Как передает Арменпресс, Министерство иностранных дел Республики Армения опубликовало заявление по этому поводу.
Посольство Армении в Кувейте оказало помощь 33 гражданам Армении в вопросе получения виз в Саудовскую Аравию. С 14 -16 марта рейсами в Стамбул и Тбилиси через аэропорт города Хафр-эль-Батин в Саудовской Аравии из Кувейта в Армению вернулась группа из 16 граждан Армении, находившихся в Кувейте с 28 февраля.
В течение этого времени в Кувейте их проживание и питание полностью оплачивались кувейтской авиакомпанией «Джазира», которая также организовала возвращение армянских граждан.
17-18 марта посольство Республики Армения в Кувейте оказало помощь в возвращении еще 9 граждан Армении по маршруту Кувейт-Эр-Рияд-Тбилиси-Ереван. В сопровождении посла Республики Армения в Кувейте Арсена Аракеляна 9 граждан Кувейта вылетели в столицу Саудовской Аравии, Эр-Рияд. Наземный транспорт был предоставлен посольством Республики Армения бесплатно. Среди них была группа студентов ЕГУ. Один из граждан Армении покинул Кувейт по предпочитаемому им маршруту, двое планируют вернуться в Республику Армения, а пятеро предпочли не покидать Кувейт. Ведутся переговоры с кувейтской авиакомпанией «Джазира» о выполнении рейса Саудовская Аравия-Тбилиси.