Կայա Կալասը վտանգավոր է համարել Մերձավոր Արևելքում վերջին զարգացումները
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը գլոբալ անվտանգության համար լուրջ սպառնալիք է որակել Իրանի բալիստիկ հրթիռների և միջուկային զենքի ծրագրերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կայա Կալասն այս մասին հայտարարել է X-ի միկրոբլոգում կատարած գրառման մեջ՝ վտանգավոր ու մտահոգիչ համարելով Մերձավոր Արևելքում վերջին զարգացումները։
Նա առաջնահերթություն է համարել քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը և միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահպանումը։
Կալասն ընդգծել է, որ ԵՄ ռազմածովային առաքելությունը Կարմիր ծովում մնում է բարձր պատրաստվածության վիճակում և պատրաստ է օգնել ապահովելու ծովային միջանցքի շարունակական գործունեությունը։

Кая Каллас считает последние события на Ближнем Востоке опасными
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас назвала иранские программы баллистических ракет и ядерного оружия серьезной угрозой глобальной безопасности.
Как передает Арменпресс, Кая Каллас заявила об этом в посте в микроблоге X, назвав последние события на Ближнем Востоке опасными и вызывающими беспокойство.
Она назвал защиту гражданского населения и соблюдение международного гуманитарного права приоритетной задачей.
Каллас подчеркнула, что военно-морская миссия ЕС в Красном море остается в состоянии повышенной готовности и готова оказать содействие в обеспечении бесперебойной работы морского коридора.