Օրբանը Զելենսկուն մեղադրել է Հունգարիայի էներգետիկ անվտանգությունը վտանգի տակ դնելու համար
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու կողմից «Դրուժբա» խողովակաշարով նավթի մատակարարումները չվերսկսելը «շարունակում է վտանգի տակ դնել Հունգարիայի էներգետիկ անվտանգությունը»։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրառում է արել X հարթակում՝ շեշտելով, որ նավթի մատակարարումները պետք է «անմիջապես վերսկսվեն»։
«Մենք գիտենք, որ խողովակաշարը գործում է։ Մենք գիտենք, որ Հունգարիա նավթի մատակարարումները չեն վերսկսվել նախագահ Զելենսկու քաղաքական որոշման պատճառով։ Մենք նաև գիտենք, որ նախագահ Զելենսկին շրջանցում է Բրյուսելը՝ պնդելով, որ խողովակաշարը չի կարող վերագործարկվել», - հավելել է Օրբանը։
Հունգարիայի վարչապետը նաև նշել է՝ Ուկրաինայի նախագահից ակնկալում են, որ նա կկատարի իր պարտավորությունները Եվրամիության և դրա անդամ պետությունների նկատմամբ և կվերագործարկի խողովակաշարը։
Օրբանը տեղեկացրել է, որ փետրվարի 27-ին ավելի ուշ այս թեմայի շուրջ խորհրդակցություններ կանցկացնի Սլովակիայի իր գործընկեր Ռոբերտ Ֆիցոյի հետ։ Վերջինս փետրվարի 24-ին հայտարարել էր, որ Սլովակիան դադարեցնում է էլեկտրաէներգիայի արտակարգ մատակարարումներն Ուկրաինային՝ նավթի մատակարարումների դադարեցման պատճառով։
Ուկրաինայի տարածքով դեպի Հունգարիա և Սլովակիա ռուսական նավթ տեղափոխող «Դրուժբա» խողովակաշարը վնասվել է ռուսական հարվածների պատճառով։ Բուդապեշտը և Բրատիսլավան Կիևին մեղադրում են խողովակաշարի վերագործարկումը քաղաքական պատճառներով հետաձգելու համար։
Փետրվարի 26-ին Օրբանը նաև բաց նամակ էր հղել Զելենսկուն՝ մեղադրելով նրան Հունգարիան ռուս-ուկրաինական հակամարտության մեջ ներքաշելու փորձի և հունգարական ընտանիքների անվտանգ և մատչելի էներգամատակարարումը վտանգի տակ դնելու համար։

Орбан обвинил Зеленского в том, что он поставил под угрозу энергетическую безопасность Венгрии
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан заявил, что неспособность президента Украины Владимира Зеленского возобновить поставки нефти по нефтепроводу “Дружба” продолжает угрожать энергетической безопасности Венгрии.
Как сообщает “Арменпресс”, он написал об этом на платформе X, подчеркнув, что поставки нефти нужно немедленно возобновить.
“Мы знаем, что нефтепровод действует. Мы знаем, что поставки нефти в Венгрию не возобновились из-за политического решения президента Зеленского. Мы также знаем, что президент Зеленский обходит Брюссель, утверждая, что возобновление работы нефтепровода невозможно”, — добавил Орбан.
Премьер-министр Венгрии также отметил, что ожидается, что президент Украины выполнит свои обязательства перед Европейским союзом и его государствами-членами и возобновит работу нефтепровода.
Орбан заявил, что 27 февраля он проведет переговоры по этому вопросу со своим словацким коллегой Робертом Фицо, который 24 февраля объявил, что Словакия приостанавливает экстренные поставки электроэнергии в Украину из-за перебоев с поставками нефти.
Нефтепровод “Дружба”, по которому российская нефть транспортируется через Украину в Венгрию и Словакию, был поврежден в результате российских ударов. Будапешт и Братислава обвинили Киев в затягивании возобновления работы трубопровода по политическим причинам.
26 февраля Орбан также направил открытое письмо Зеленскому, обвинив его в попытке втянуть Венгрию в российско-украинский конфликт и поставить под угрозу безопасное и доступное энергоснабжение венгерских семей.