Հունգարիայի վարչապետը հորդորել է Զելենսկիին վերաբացել «Բարեկամություն» նավթամուղը
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանն Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիին ուղղված բաց նամակ է հրապարակել՝ մեղադրելով նրան ռուս-ուկրաինական հակամարտության մեջ ներքաշելու փորձի մեջ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, X սոցիալական ցանցի իր էջում հրապարակած նամակի մեջ Օրբանը, դիմելով Զելենսկիին, մասնավորապես ասել է․
«Չորս տարի շարունակ Դուք չեք կարողացել ընդունել Հունգարիայի ինքնիշխան կառավարության և հունգարացի ժողովրդի դիրքորոշումը ռուս-ուկրաինական պատերազմի վերաբերյալ: Չորս տարի շարունակ Դուք աշխատել եք Հունգարիային ձեր երկրի և Ռուսաստանի միջև պատերազմի մեջ ներքաշելու ուղղությամբ: Այս ընթացքում Դուք ստացել եք Բրյուսելի աջակցությունը և ապահովել հունգարական ընդդիմության աջակցությունը: Մենք նաև տեսնում ենք, որ Դուք, Բրյուսելը և հունգարական ընդդիմությունը համակարգում եք ջանքերը՝ Հունգարիայում իշխանության բերելու ուկրաինամետ կառավարություն: Վերջին օրերին դուք փակել եք «Բարեկամություն» նավթամուղը, որը կարևոր է Հունգարիայի էներգամատակարարման համար: Ձեր գործողությունները հակասում են Հունգարիայի շահերին և վտանգում են հունգարական ընտանիքների անվտանգ և մատչելի էներգամատակարարումը: Հետևաբար, ես կոչ եմ անում ձեզ փոխել ձեր հակահունգարական քաղաքականությունը»:
Open Letter to President Volodymyr Zelenskyy
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) February 26, 2026
Mr. President,
For four years, you have been unable to accept the position of the sovereign Hungarian government and the Hungarian people regarding the Russia–Ukraine war.
For four years, you have been working to force Hungary into…
Օրբանը հայտարարել է, որ Հունգարիայի ժողովուրդը պատասխանատու չէ այն իրավիճակի համար, որում հայտնվել է Ուկրաինան։ «Մենք համակրում ենք ուկրաինացի ժողովրդին, բայց չենք ցանկանում մասնակցել պատերազմին: Մենք չենք ցանկանում ֆինանսավորել պատերազմական ջանքերը և չենք ցանկանում ավելի շատ վճարել էներգիայի համար: Ես կոչ եմ անում ձեզ անհապաղ վերաբացել «Բարեկամություն» նավթամուղը և զերծ մնալ Հունգարիայի էներգետիկ անվտանգության վրա հետագա հարձակումներից»,- հայտարարել է Օրբանը՝ կոչ անելով հարգել իր երկիրը:

Премьер-министр Венгрии призвал Зеленского открыть нефтепровод “Дружба”
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан опубликовал открытое письмо президенту Украины Владимиру Зеленскому, обвинив его в попытке втянуть Венгрию в российско-украинский конфликт.
Как сообщает “Арменпресс”, в письме, опубликованном на его странице в социальной сети X, Орбан, обращаясь к Зеленскому, написал:
“Господин Президент, На протяжении четырёх лет вы не можете принять позицию суверенного венгерского правительства и венгерского народа в отношении российско-украинской войны. На протяжении четырёх лет вы работаете над тем, чтобы втянуть Венгрию в войну между вашей страной и Россией. В это время вы получали поддержку из Брюсселя и заручились поддержкой венгерской оппозиции. Мы также видим, что вы, Брюссель и венгерская оппозиция координируете усилия по приведению к власти в Венгрии проукраинского правительства. В последние дни вы заблокировали нефтепровод «Дружба», который имеет решающее значение для энергоснабжения Венгрии. Ваши действия противоречат интересам Венгрии и ставят под угрозу надёжное и доступное по цене энергоснабжение венгерских семей. Поэтому я призываю вас изменить вашу антивенгерскую политику!”
Open Letter to President Volodymyr Zelenskyy Mr. President, For four years, you have been unable to accept the position of the sovereign Hungarian government and the Hungarian people regarding the Russia–Ukraine war. For four years, you have been working to force Hungary into…
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) February 26, 2026
Орбан заявил, что венгерский народ не несет ответственности за ситуацию, в которой оказалась Украина.
“Мы сочувствуем украинскому народу, но не желаем участвовать в войне. Мы не хотим финансировать военные действия и не хотим платить больше за энергию. Я настоятельно призываю вас немедленно возобновить работу нефтепровода «Дружба» и воздержаться от любых дальнейших посягательств на энергетическую безопасность Венгрии. Больше уважения к Венгрии!”, — подчернул Виктор Орбан.