Չինաստանի նախագահը Պեկինում հանդիպել է Գերմանիայի կանցլերի հետ
Չինաստանն ու Գերմանիան պետք է ամրապնդեն ռազմավարական հաղորդակցությունը, մեծացնեն փոխվստահությունը և խթանեն ռազմավարական գործընկերության զարգացումը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Xinhua-ից, այս մասին Պեկինում Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը։
«Որքան աշխարհը դառնում է ավելի անհանգիստ և փոխկապակցված, այնքան ավելի շատ Չինաստանն ու Գերմանիան պետք է ամրապնդեն ռազմավարական հաղորդակցությունը, մեծացնեն ռազմավարական փոխադարձ վստահությունը և խթանեն երկու երկրների միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության շարունակական նոր զարգացումը», - նշել է Սի Ծինփինը։
Նա հավելել է, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից ի վեր միջազգային ներկայիս իրավիճակը ենթարկվում է ամենախորը փոփոխությունների։
Սի Ծինփինը Չինաստան-Գերմանիա հարաբերությունների հետագա զարգացման համար առաջ է քաշել երեք առաջարկ՝ երկու երկրները պետք է լինեն միմյանց աջակցող հուսալի գործընկերներ, լինեն բաց և փոխադարձ շահեր ունեցող նորարարական գործընկերներ, ինչպես նաև լինեն փոխըմբռնման և բարեկամության վրա կառուցված մշակութային գործընկերներ։
Նրա խոսքով՝ Չինաստանը և Գերմանիան պետք է պահպանեն և վերականգնեն ՄԱԿ-ի կենտրոնական դերը։
Սի Ծինփինը նաև հայտարարել է, որ Պեկինը և Բեռլինը պետք է գործընկերներ լինեն նորարարության ոլորտում և առաջ մղեն արհեստական ​​բանականության տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցությունը։
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը փետրվարի 25-ին երկօրյա պաշտոնական այցով ժամանել է Չինաստանի մայրաքաղաք Պեկին։ Նրան ուղեկցում են 30 ընկերությունների, այդ թվում՝ Volkswagen-ի և BMW-ի նման առաջատար ավտոարտադրողների բարձրաստիճան ղեկավարներ։ Այցի նպատակն է վերականգնել կապերը առևտրային անհավասարակշռության ընդլայնման ֆոնին։

В Пекине состоялась встреча председателя КНР и канцлера Германии
Китай и Германия должны укреплять стратегическое взаимодействие, повышать взаимное доверие и содействовать развитию стратегического партнерства. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Xinhua, об этом заявил председатель КНР Си Цзиньпин во время встречи с канцлером Германии Фридрихом Мерцем в Пекине.
«Чем более неспокойным и взаимосвязанным становится мир, тем больше КНР и Германия должны укреплять стратегический диалог, усилить взаимное стратегическое доверие, продвигать всеобъемлющее стратегическое партнерство между двумя странами для достижения новых результатов», — отметил Си Цзиньпин.
Он добавил, что нынешняя международная ситуация претерпевает самые глубокие со времен окончания Второй мировой войны изменения.
Си Цзиньпин выдвинул три предложения для дальнейшего развития китайско-германских отношений: обе страны должны быть надежными партнерами, поддерживающими друг друга; быть открытыми и инновационными партнерами, приносящими взаимную выгоду; и быть культурными партнерами на основе взаимопонимания и дружбы.
По его словам, Китай и Германия должны поддерживать и восстанавливать центральную роль Организации Объединенных Наций.
«КНР и Германия должны поддерживать центральную роль ООН, активно содействовать ее руководящему воздействию, быть в авангарде при защите многосторонности, обеспечивать соблюдение международного правопорядка, отстаивать свободную торговлю, продвигать солидарность и сотрудничество», — подчеркнул Си Цзиньпин.
Канцлер Германии Фридрих Мерц прибыл в китайскую столицу Пекин 25 февраля с двухдневным официальным визитом. Его сопровождают руководители высшего звена из 30 компаний, включая ведущих автопроизводителей, таких как Volkswagen и BMW. Цель визита — восстановление связей на фоне растущего торгового дисбаланса.