Զելենսկին հայտարարել է, որ Ուկրաինայի տարածքի 80%-ը պաշտպանված չէ բալիստիկ հրթիռներից
Ուկրաինայի մեծ մասը մնում է առանց բալիստիկ հրթիռները որսալու ունակ հակաօդային պաշտպանության համակարգերի, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին գերմանական Tagesschau հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա» պարբերականից։
Զելենսկու խոսքով՝ ՀՕՊ-ի վերաբերյալ իր նախորդ հայտարարությունները ոչ թե քննադատություն էին իր գործընկերների նկատմամբ, այլ իրական իրավիճակի վրա ուշադրություն հրավիրելու փորձ։
«Ես չեմ խոսի, թե որտեղ են գտնվում մեր Patriot համակարգերը։ Սակայն մեր երկրի 80%-ը չունի նման հակահրթիռային համակարգեր», - հայտարարել է Զելենսկին։
Նա ընդգծել է, որ Ուկրաինան շարունակում է փնտրել հնարավորություններ պաշտպանությունն ամրապնդելու համար՝ հավելելով, որ նույնիսկ բավարար համակարգերի բացակայության դեպքում Կիևը համագործակցում է իր գործընկերների հետ՝ դրանց գնումը ֆինանսավորելու համար։
«Նույնիսկ եթե նրանք մեզ չտրամադրեն համակարգեր, մենք մեր գործընկերների հետ միասին գտել ենք դրանց համար միջոցներ», - ասել է Զելենսկին։
Նա նշել է, որ անձամբ բանակցություններ է վարել Գերմանիայի, Նորվեգիայի, Հյուսիսային Եվրոպայի երկրների և Կանադայի ներկայացուցիչների հետ՝ շեշտելով, որ ՀՕՊ համակարգերը չափազանց թանկ են։
«Դրանք արժեն 1,5-ից 2 միլիարդ (դոլար) մեկ համակարգի համար։ Իսկ մեկ հրթիռն արժե 2-ից 3 միլիոն (դոլար)», - պարզաբանել է նա։
Զելենսկին հայտարարել է, որ համաձայնել է լրացուցիչ միջոցներ հատկացնել այդ նպատակների համար։
Ավելի վաղ Ուկրաինան կոչ էր արել եվրոպական երկրներին միավորել իրենց տեխնոլոգիական ջանքերը՝ բալիստիկ հրթիռների դեմ նոր հակազդեցություններ ստեղծելու համար։

Зеленский заявил, что 80% территории Украины не защищены от баллистических ракет
Большая часть Украины по-прежнему не имеет систем ПВО, способных перехватывать баллистические ракеты, заявил президент Украины Владимир Зеленский в интервью немецкому телеканалу Tagesschau. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает “РБК-Украина”.
По словам Зеленского, его предыдущие заявления о ПВО не были критикой в адрес партнеров, а попыткой привлечь внимание к реальной ситуации.
“Я не буду говорить, где находятся наши системы Patriot. Но на 80% территории нашей страны нет таких систем против баллистических ракет”, — сказал Зеленский.
Он подчеркнул, что Украина продолжает искать возможности для укрепления обороны, добавив, что даже при отсутствии достаточного количества систем Киев сотрудничает со своими партнерами в финансировании их закупок.
“Даже если нам не дают систем, мы нашли деньги на них вместе с нашими партнерами”, — сказал Зеленский.
Он отметил, что лично провел переговоры с представителями Германии, Норвегии, стран Северной Европы и Канады, подчеркнув, что системы противовоздушной обороны слишком дороги.
“Они стоят от 1,5 до 2 миллиардов за систему. А ракета стоит от 2 до 3 миллионов”, — пояснил он.
Зеленский объявил, что договорился о выделении дополнительных средств на эти цели.
Ранее Украина призвала европейские страны объединить свои технологические усилия для создания новых средств противодействия баллистическим ракетам.