Զելենսկին հստակ ժամկետ է ակնկալում ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության համար
Ուկրաինան Եվրամիությունից կոնկրետ որոշումներ է ակնկալում իր ապագա անդամակցության վերաբերյալ: Կիևում կարծում են, որ գործընթացի հետաձգումը լրացուցիչ ռիսկեր է ստեղծում պատերազմի և Ռուսաստանի կողմից ճնշման ֆոնին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա»-ն՝ վկայակոչելով Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հարցազրույցը Financial Times-ի հետ:
Նախագահն ընդգծել է, որ ցանկանում է կոնկրետ ժամկետ տանալ և ԵՄ-ին խնդրում է այլևս չհետաձգել այդ որոշումը, որպեսզի ապագա ղեկավարները և ուկրաինացիների նոր սերունդը չհայտնվեն այնպիսի իրավիճակում, որ Ռուսաստանը տասնամյակներ շարունակ արգելափակի Ուկրաինայի անդամակցությունը:
Նշվում է, որ Զելենսկու հայտարարություններն արտացոլում են Ուկրաինայի ռազմավարական ձգտումն՝ ամրապնդվելու եվրոպական կառույցներում և նվազեցնելու արտաքին ճնշման ազդեցությունն ազգային քաղաքականության վրա: ԵՄ-ին անդամակցության կոնկրետ ժամկետը համարվում է երկրի «երկարաժամկետ անվտանգության և կայունության առանցքային տարր, ինչն առանձնապես հրատապ է Ռուսաստանի կողմից աճող ագրեսիայի համատեքստում»։
Ուկրաինական կողմի տեսանկյունից՝ եվրաինտեգրման հետաձգումը երկարաժամկետ ռիսկեր է ստեղծում երկրի համար։ Զելենսկու խոսքով՝ ՌԴ ղեկավարությունը փորձում է տարբեր քաղաքական մանևրներ օգտագործել, այդ թվում՝ միջազգային գործընկերների հետ փոխգործակցությունը, որպեսզի թուլացնի բանակցություններում Կիևի դիրքերը։

Зеленский ожидает четких сроков вступления Украины в ЕС
Украина ожидает от Европейского союза конкретного решения о своем будущем членстве. Киев считает, что отсрочка процесса создает дополнительные риски на фоне войны и давления со стороны России. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает “РБК-Украина”, ссылаясь на интервью президента Украины Владимира Зеленского газете Financial Times.
Президент подчеркнул, что хочет установления конкретного срока, и просит ЕС не откладывать это решение дальше, чтобы будущие лидеры и новое поколение украинцев не оказались в ситуации, когда Россия десятилетиями будет блокировать членство Украины.
Отмечается, что заявления Зеленского отражают стратегическое стремление Украины укрепиться в европейских структурах и уменьшить влияние внешнего давления на национальную политику. Конкретный срок вступления в ЕС рассматривается как “ключевой элемент долгосрочной безопасности и стабильности страны, что особенно актуально в контексте растущей агрессии со стороны России”.
С точки зрения украинской стороны, задержка европейской интеграции создает долгосрочные риски для страны. По словам Зеленского, российское руководство пытается использовать различные политические маневры, в том числе взаимодействие с международными партнерами, чтобы ослабить позиции Киева на переговорах.