Զելենսկին առաջարկել է արևմտյան զորքեր տեղակայել Ուկրաինայի և Բելառուսի սահմանին
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին արևմտյան գործընկերներին առաջարկել է իրենց զորակազմերը տեղակայել Ուկրաինայի և Բելառուսի սահմանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է AFP գործակալությանը տված հարցազրույցում։
«Իհարկե, Ուկրաինան կցանկանար, որ մեր գործընկերները մեզ հետ կանգնած լինեին առաջնագծում։ Կարծում եմ՝ դա տրամաբանական է։ Երբ ես խոսում եմ առաջնագծի մասին, և եթե խոսում ենք Լեհաստանի կամ մեր բալթյան հարևանների մասին, ես նրանց ասում եմ՝ հասկանում եմ, որ այժմ պատասխան չունեք, բայց եթե Բելառուսը ձեր երկրների համար նույնքան մեծ սպառնալիք է ներկայացնում, որքան մեզ համար՝ Ռուսաստանը, ապա ինչո՞ւ ձեր զորակազմերը կանգնած չեն Ուկրաինայի և Բելառուսի սահմանին», - ասել է նա:
Զելենսկին հավելել է, որ Կիևը կցանկանար, որ օտարերկրյա զորակազմը գտնվեր «ճակատային գծին ավելի մոտ»:
«Որտեղ կա ռիսկ, այնտեղ առաջնագիծ է։ Մենք կցանկանայինք զորակազմը տեսնել ճակատային գծին ավելի մոտ: Պայմանականորեն ասած՝ լեհերը չեն հաստատել զորակազմ տեղակայելու իրենց մտադրությունը: Բայց եթե Լեհաստանն առաջարկեր զորակազմ տեղակայել և առաջարկեր այն տեղակայել Լվովում, ապա դա մեզ անհրաժեշտ չէր լինի», - պարզաբանել է նա:
Զելենսկու խոսքով՝ կա պայմանավորվածություն, որ Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան կհատկացնեն մեկական բրիգադ, այսինքն՝ 5000-ական զինծառայող։ Նա հավելել է, որ կան նաև այլ երկրներ, որոնք պատրաստակամություն են հայտնել զորքեր ուղարկել, բայց չի նշել դրանք։

Зеленский предложил разместить западные войска на границе Украины и Беларуси
Президент Украины Владимир Зеленский предложил своим западным партнерам разместить их военные контингенты на границе Украины и Беларуси. Как передает «Арменпресс», об этом он заявил в интервью AFP.
«Конечно, Украина хотела бы, чтобы наши партнеры были на передовой вместе с нами. Я думаю, это логично. Когда я говорю о передовой, и если мы говорим о Польше или наших балтийских соседях, я говорю им: я понимаю, что у вас сейчас нет ответа, но если Беларусь представляет для ваших стран такую же угрозу, как Россия для нас, то почему ваши военные контингенты не находятся на границе Украины и Беларуси?» — сказал он.
Зеленский добавил, что Киев хотел бы, чтобы иностранные военные контингенты находились «ближе к линии фронта».
«Там, где есть риск, есть и линия фронта. Мы хотели бы видеть контингент ближе к линии фронта. Условно говоря, поляки не подтвердили своего намерения разместить контингент. Но если бы Польша предложила развернуть контингент и разместить его во Львове, то он нам бы не понадобился», — пояснил он.
По словам Зеленского, существует договоренность о том, что Великобритания и Франция предоставят по одной бригаде, то есть по 5000 солдат. Он добавил, что есть и другие страны, выразившие готовность направить войска, но не уточнили, какие именно.