Ինդոնեզիան պատրաստվում է խաղաղապահ ուժերի շրջանակում 1000 զինվորականի տեղակայել Գազայում
Ինդոնեզիան պատրաստվում է 1000 զինվորականի տեղակայել Գազայում մինչև 2025թ․-ի ապրիլի սկիզբ՝ որպես բազմազգ խաղաղապահ ուժերի մաս։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Reuters-ից, այս մասին փետրվարի 16-ին հայտարարել է բանակի խոսնակ Դոնի Պրամոնոն։
Նա նշել է, որ զինվորականների տեղակայման վերաբերյալ վերջնական որոշումը կկայացնի Ինդոնեզիայի նախագահ Պրաբովո Սուբիանտոն՝ հավելելով, որ մինչև հունիս ընդհանուր առմամբ 8000 զինվորական պատրաստ կլինի տեղակայման։
«Մեկնման ժամանակացույցը ամբողջությամբ կախված է պետության քաղաքական որոշումներից և համապատասխան միջազգային մեխանիզմներից», - ասել է նա։
Ինդոնեզիայի նախագահ Պրաբովոն պատրաստվում է մեկնել Վաշինգտոն՝ մասնակցելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախագահությամբ այս շաբաթ կայանալիք Խաղաղության խորհրդի առաջին պաշտոնական հանդիպմանը։
Խորհրդի ստեղծումը հաստատվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևով՝ որպես Թրամփի վարչակազմի՝ Իսրայելի և պաղեստինյան ​​ՀԱՄԱՍ խմբավորման միջև Գազայում պատերազմը դադարեցնելու ծրագրի մի մաս։
Ինդոնեզիայի արտաքին գործերի նախարարությունը փետրվարի 14-ին հայտարարել է, որ իր զինվորականների մասնակցությունը Գազայում ՄԱԿ-ի կողմից լիազորված Միջազգային կայունացման ուժերին չպետք է մեկնաբանվի որպես որևէ կողմի հետ քաղաքական հարաբերությունների կարգավորում։
«Ինդոնեզիան հետևողականորեն մերժում է ցանկացած ձևով պաղեստինցի ժողովրդի դեմոգրաֆիկ փոփոխության կամ հարկադիր տեղահանման կամ վերաբնակեցման բոլոր փորձերը», - հայտարարել է նախարարությունը։
Նախարարությունը նաև նշել է, որ տեղակայումը, որն ունի ոչ մարտական, մարդասիրական մանդատ, կարող է իրականացվել միայն Պաղեստինի իշխանությունների համաձայնությամբ, և որ Ինդոնեզիայի զորքերը նաև որևէ կողմի ապառազմականացնելու մանդատ չեն ունենա։

Индонезия в рамках миротворческих сил направит в Газу 1000 военнослужащих
Индонезия в рамках многонациональных миротворческих сил готовится направить 1000 военнослужащих в Газу к началу апреля 2025 года. Как передает Арменпресс со ссылкой на Reuters, об этом 16 февраля заявил пресс-секретарь армии Дони Прамоно.
Он отметил, что окончательное решение о развертывании войск примет президент Индонезии Прабово Субианто, добавив, что к июню к развертыванию будет готово в общей сложности 8000 военнослужащих.
«График отправки полностью зависит от политических решений страны и соответствующих международных механизмов», — сказал он.
Президент Индонезии Прабово готовится отправиться в Вашингтон на этой неделе для участия в первом официальном заседании Совета мира под председательством президента США Дональда Трампа.
Создание совета было одобрено резолюцией Совета Безопасности ООН в рамках плана администрации Трампа по прекращению войны в Газе между Израилем и палестинской группировкой ХАМАС.
Министерство иностранных дел Индонезии заявило 14 февраля, что участие ее военных в созданных по мандату ООН Международных стабилизационных силах в Газе не следует интерпретировать как нормализацию политических отношений с какой-либо стороной.
«Индонезия последовательно отвергает все попытки изменить демографическую ситуацию среди палестинского народа или насильственно выселить или переселить его каким-либо образом», — говорится в заявлении министерства.
Министерство также отметило, что развертывание войск, имеющее невоенный, гуманитарный мандат, может осуществляться только с согласия Палестинской автономии, и что индонезийские войска также не будут иметь мандата на демилитаризацию какой-либо стороны.