Մտածում եմ, թե ի՞նչ հանրային կարիքի կամ նպատակի է պետք ուղղել․ Փաշինյանը՝ կես մլն դոլար մրցանակի մասին
«Զայեդ» մարդկային եղբայրության մրցանակի արժանացած Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նաև գումարային պարգև կստանան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ մրցանակային հիմնադրամը 1 մլն դոլար է։
«Քանի որ կիսել ենք մրցանակը, ենթադրվում է, որ յուրաքանչյուրիս 500 հազար դոլար կտրվի։ Գումարը դեռ փոխանցված չէ, բայց վստահ եմ՝ կփոխանցվի, և ես մտածում եմ այդ գումարն ի՞նչ հանրային կարիքի կամ նպատակի է պետք ուղղել։ Երբ կլինի կոնկրետ որոշում, առիթ կլինի, կհայտնենք»,- ասաց վարչապետը։
Փետրվարի 4-ին Աբու Դաբիում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևին հանձնվել է «Զայեդ» մարդկային եղբայրության մրցանակը։ Երկու պետությունների ղեկավարները մրցանակին արժանացել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման, տարածաշրջանում համագործակցության և կայունության ապահովման օրակարգը հետևողականորեն առաջ մղելու համար։

Премьер-министр Пашинян еще не решил, на какие общественные нужды или цели направить призовой фонд премии «Zayed»
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев, удостоенные премии «Zayed» за человеческое братство, также получат денежную награду. Как сообщает Арменпресс, в беседе с журналистами Никол Пашинян отметил, что призовой фонд составляет 1 миллион долларов.
«Поскольку мы разделили премию, предполагается, что каждый из нас получит по 500 000 долларов. Деньги еще не переведены, но я уверен, что они будут переведены, и я думаю о том, на какие общественные нужды или цели направить эти средства. Когда будет конкретное решение, когда будет повод, сообщим», — сказал премьер-министр.
4 февраля в Абу-Даби премьер-министру Республики Армения Николу Пашиняну и президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву была вручена премия «Zayed» за человеческое братство. Лидеры двух государств были награждены за последовательное продвижение повестки установления мира между Арменией и Азербайджаном, сотрудничества в регионе и обеспечения стабильности.