ԱՄՆ փոխնախագահի այցն արտացոլում է Հայաստանի և ԱՄՆ միջև ձևավորված ռազմավարական գործընկերության խորությունը. վարչապետ
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի այցը Հայաստան ունի պատմական և խորհրդանշական կարևորություն։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԱՄՆ փոխնախագահի հետ հանդիպումից հետո։
«Մեծագույն պատիվ է այսօր հյուրնկալել պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը։ Այս այցը ունի հիրավի պատմական և խորհրդանշական կարևորություն։ ԱՄՆ փոխնախագահի առաջին այցն է Հայաստանի Հանրապետություն։ Այն արտացոլում է Հայաստանի Հանրապետության և ԱՄՆ միջև ձևավորված ամուր և ռազմավարական գործընկերության խորությունը»,– հայտարարեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ 2025 թվականի փետրվարի 7-ին կայացած առաջին հանդիպումը կարևոր նշանակություն է ունեցել հետագա զարգացումների համար՝ դառնալով երկկողմ հարաբերությունների խորացման մեկնակետ։
Վարչապետը նաև երախտագիտություն հայտնեց ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին և ԱՄՆ փոխնախագահին՝ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի կազմակերպման համար։
«Այդ գագաթնաժողովով մենք լուրջ զարկ տվեցինք Հայաստան–ԱՄՆ հարաբերություններին, ինչպես նաև նախագահ Թրամփի ներգրավվածությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատվեց խաղաղություն»,– ընդգծեց վարչապետը։

U.S. Vice President JD Vance’s visit to Armenia has historical and symbolic significance, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said following his meeting with the U.S. Vice President.
“It is a great honor to host U.S. Vice President JD Vance and his delegation, who are on an official visit to Armenia. This visit is truly historical and symbolic. This is the first visit by a U.S. vice president to the Republic of Armenia. It reflects the depth of the strong and strategic partnership formed between the Republic of Armenia and the United States,” the Prime Minister said.
Pashinyan recalled the first meeting held on February 7, 2025, noting that it was of great importance for further developments, becoming a starting point for deepening bilateral relations. The Prime Minister also expressed gratitude to U.S. President Donald Trump and the U.S. Vice President for organizing the Washington Peace Summit on August 8, 2025.
“With that summit, we gave a strong boost to Armenia–U.S. relations, and with President Trump’s involvement, peace was established between Armenia and Azerbaijan,” the Prime Minister emphasized.