ԵՄ-ն հաստատեց նոր պատժամիջոցներն Իրանի դեմ
Եվրոպական միության արտաքին գործերի նախարարները հունվարի 29-ին ընդունել են Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցները։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Պատժամիջոցների մասին ավելի վաղ խոսել էր Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան Նոել Բարոն՝ հայտարարելով, որ ԵՄ-ն Իրանի դեմ պատժամիջոցներ կսահմանի այդ երկրում բողոքի ցույցերը դաժանաբար ճնշելու պատճառով։
«Մենք այսօր եվրոպական պատժամիջոցներ կսահմանենք Իրանում բռնաճնշումների համար պատասխանատուների՝ կառավարության անդամների, դատախազների, ոստիկանապետերի, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) անդամների և ինտերնետի անջատման պատասխանատուների նկատմամբ», - ասել էր նա ԱԳ նախարարների մակարդակով ԵՄ նիստից առաջ։ Բարոն հայտնել էր, որ ԵՄ-ն կսառեցնի ավելի քան 20 ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց ակտիվները և կարգելի նրանց մուտքը ԵՄ երկրներ։
Ակնկալվում է, որ նախարարները համաձայնության կգան նաև Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) ԵՄ համար ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկում ներառելու հարցում։
Ավելի վաղ այս մասին հայտարարությամբ էր հանդես եկել Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը։
«Մենք նոր պատժամիջոցներ ենք սահմանում Իրանի նկատմամբ, և ես նաև ակնկալում եմ, որ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը կներառենք ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկում: Սա նրանց կդասի «Ալ Քաիդա»-ի, «Համաս»-ի, «ԴԱԻՇ»-ի հետ նույն շարքում։ Եթե դուք գործում եք որպես ահաբեկիչ, ձեզ պետք է վերաբերվեն որպես ահաբեկչի։ Ակնհայտ է, թե ինչ ենք տեսնում. Իրանում տեղի ունեցած բողոքի ցույցերի ժամանակ զոհերի թիվը և ռեժիմի կողմից ձեռնարկված միջոցները իսկապես ծանր են։ Ահա թե ինչու մենք նաև հստակ ուղերձ ենք հղում, որ եթե դուք ճնշում եք մարդկանց, դա գին ունի, և դուք նաև պատժամիջոցների կենթարկվեք դրա համար», - ասել էր նա։

ЕС утвердил новые санкции против Ирана
Министры иностранных дел Европейского союза 29 января приняли новые санкции против Ирана. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на “Reuters”.
Ранее министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро заявил о санкциях, объявив, что ЕС введет санкции против Ирана за жестокое подавление протестов в стране.
“Сегодня мы примем европейские санкции в отношении тех, кто несёт ответственность за репрессии. Под ограничения попадут члены правительства, прокуроры, руководители полицейских подразделений, представители КСИР, а также лица, ответственные за блокировку интерната”, — заявил он перед встречей министров иностранных дел ЕС. Барро объявил, что ЕС заморозит активы более чем 20 физических и юридических лиц и запретит им въезд в страны ЕС.
Ожидается также, что министры согласятся включить Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана в список террористических организаций ЕС.
Ранее по этому поводу выступила Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.
“Мы введем новые санкции против Ирана. И я также ожидаю, что мы включим КСИР (Корпус стражей исламской революции, элитные части ВС Ирана) в список террористических организаций. Это поставит его в одну категорию с “Аль-Каидой”, “Хамасом”, “ИГИЛ”. Если вы действуете как террорист, к вам следует относиться как к террористу. Мы видим число жертв во время протестов в Иране и меры, принятые режимом, действительно огромны. Именно поэтому мы также посылаем четкий сигнал: если вы оказываете давление на людей, за это есть цена, и за это вы также будете подвергнуты санкциям”, — сказала она.