Իլհամ Ալիևն ընդունել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարին
Ադրբեջանի  նախագահ Իլհամ Ալիևը հունվարի 26-ին ընդունել է Իսրայելի  արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Ազերթաջ»-ը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել օրեր առաջ Դավոսում Ադրբեջանի և Իսրայելի նախագահների հանդիպմանը, որի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցեր։
Ընդգծվել է երկու երկրների միջև հարաբերությունների հաջող զարգացումը տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական, էներգետիկ, զբոսաշրջային և այլն։
Նշվել է գյուղատնտեսության, ջրային ռեսուրսների կառավարման և բարձր տեխնոլոգիաների, այդ թվում՝ արհեստական ​​բանականության ոլորտներում համագործակցությունը և անդրադարձ է կատարվել տարբեր մակարդակներում փոխադարձ այցելությունների և շփումների ներդրմանը համագործակցության խորացման գործում։
Նշվել է նաև միջկառավարական հանձնաժողովի դերը, և ընդգծվել, որ վերջերս տեղի է ունեցել հանձնաժողովի հերթական նիստը։
Գիդեոն Սաարը հայտնել է, որ այցի ընթացքում իրեն ուղեկցում են բիզնես համայնքի ներկայացուցիչներ՝ ընդգծելով, որ ադրբեջանա-իսրայելական բիզնես ֆորումը կնպաստի երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը։
Հանդիպման ընթացքում մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։

Глава МИД Израиля встретился в Баку с президентом Азербайджана
Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар 26 января встретился в Баку с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Азертадж, в ходе беседы обсуждалась состоявшаяся несколько дней назад встреча президентов Израиля и Азербайджана в Давосе, в ходе которой были рассмотрены вопросы, касающиеся двусторонней повестки.
Было подчеркнуто успешное развитие отношений между двумя странами в различных областях, включая торгово-экономическую, энергетическую, туристическую и др.
Отмечено сотрудничество в области сельского хозяйства, управления водными ресурсами и высоких технологий, включая искусственный интеллект, а также затронут вклад взаимных визитов и контактов на различных уровнях в углубление сотрудничества.
Также была упомянута роль межправительственной комиссии и подчеркнуто, что недавно состоялось очередное заседание комиссии.
Гидеон Саар заявил, что его сопровождают представители делового сообщества, подчеркнув, что азербайджано-израильский бизнес-форум будет способствовать развитию торгово-экономических отношений между двумя странами. В ходе встречи состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.