Հայաստանում ակնկալվում է բենզինի և դիզելի գների նվազում մինչև 80 դրամով. Էկոնոմիկայի նախարար
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում ակնկալվում է բենզինի գների նվազում՝ պայմանավորված ադրբեջանական նավթամթերքի նոր խմբաքանակի ներմուծմամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն այդ մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«2025թ. Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղու միջոցով Հայաստան է մտել 6580 տոննա հացահատիկ, որից 1000 տոննան ղազախական և 5580 տոննան՝ ռուսական, ինչպես նաև 1210 տոննա ադրբեջանական բենզին։
2026թ. հունվարի 8-ի դրությամբ Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղու միջոցով Հայաստան է մտել 8485 տոննա ռուսական հացահատիկ և 4103 տոննա ճանապարհին է, ինչպես նաև ճանապարհին է  7600 տոննա ադրբեջանական նավթամթերք, որից 6100 տոննան բենզին է, 1500 տոննան՝ դիզել։
Ինչպես նշել էի նախորդիվ, ակնկալվում է մինչև 80 դրամ բենզինի և դիզելի գնանկում 1 լիտրի համար՝ նախորդ ամսվա գների համեմատ։Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ այս զարգացումներով պայմանավորված, նավթամթերք վաճառող մյուս ընկերությունները ևս աշխատում են գների իջեցման ուղղությամբ»,- գրել է Գևորգ Պապոյանը։

Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan said on Friday that gasoline and diesel prices are expected to drop due to the latest imports from Azerbaijan.
In a statement on social media, Papoyan presented statistics on grain and gasoline imports via rail through Azerbaijan.
“In 2025, 6,580 tons of grain entered Armenia via railway through the territory of Azerbaijan, of which 1,000 tons were Kazakh and 5,580 tons were Russian, as well as 1,210 tons of Azerbaijani gasoline,” Papoyan said on social media.
“As of January 8, 2026, 8,485 tons of Russian grain have entered Armenia via railway through the territory of Azerbaijan, and 4,103 tons are en route. In addition, 7,600 tons of Azerbaijani petroleum products are en route, of which 6,100 tons are gasoline and 1,500 tons are diesel. As I mentioned earlier, a price reduction of up to 80 drams per liter for gasoline and diesel is expected compared to last month’s prices. I am pleased to inform you that, driven by these developments, other fuel-selling companies are also working toward lowering prices,” he added.