Գրենլանդիան պատրաստ է լրացուցիչ ամերիկյան զորքեր տեղակայել. Ռյուտե
ԱՄՆ-ի կողմից Գրենլանդիայի բռնակցման սպառնալիքների ֆոնին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն CNN-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Գրենլանդիան լիովին պատրաստ է լրացուցիչ ամերիկյան զինծառայողներ տեղակայել, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
«Ես լիովին համոզված եմ, որ երբ խոսքը վերաբերում է ՆԱՏՕ-ին և Հյուսիսում իրադրության գնահատմանը, մենք բոլորս նույն դիրքորոշումն ունենք։ ԱՄՆ-ն հիմնավորված կերպով ներգրավված է։ Եվ, կրկին, ինչ վերաբերում է կոնկրետ Գրենլանդիային, ես գիտեմ, որ քննարկումը լիովին բաց է այնտեղ լրացուցիչ ամերիկյան զորքեր տեղակայելու համար։ Դրա հետ կապված որևէ խնդիր չկա։ Համապատասխան համաձայնագրեր գոյություն ունեն», - պատասխանել է նա հարցին՝ արդյոք հնարավոր է ԱՄՆ-ին համոզել Գրենլանդիայի հարցում ընտրել համագործակցությունը, այլ ոչ թե բռնակցումը։
Վենեսուելայի նկատմամբ գործողությունից հետո ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հունվարի 4-ին The Atlantic հանդեսին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն նաև Գրենլանդիայի կարիքն ունի, քանի որ դանիական կղզին, նրա խոսքով, շրջապատված է Չինաստանի և Ռուսաստանի նավերով։ Դրանից հետո Դանիայի վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիկսենը կոչ է արել Թրամփին վերջ դնել Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին միացնելու սպառնալիքներին։
Գրենլանդիան մինչև 1953 թ. Դանիայի գաղութն էր։ Այն մնում է թագավորության մաս, բայց 2009 թ. ստացել է ինքնավարություն՝ ինքնակառավարման և ներքին քաղաքականությունն ինքնուրույն որոշելու հնարավորությամբ։

Гренландия готова дислоцировать дополнительные американские войска - Рютте
На фоне угроз США аннексировать Гренландию генеральный секретарь НАТО Марк Рютте заявил в интервью CNN, что Гренландия полностью готова к дислокации дополнительных американских войск, сообщает Арменпресс.
«Я абсолютно убежден, что когда дело касается НАТО и оценки ситуации на Севере, у нас у всех одинаковая позиция. США достаточно вовлечены. И, опять же, что касается Гренландии, я знаю, что обсуждение полностью открыто для переброски туда дополнительных американских войск. С этим нет никаких проблем. Есть соответствующие соглашения», — сказал он, отвечая на вопрос о том, возможно ли убедить США выбрать сотрудничество вместо аннексии в гренландском вопросе.
После действий против Венесуэлы президент США Дональд Трамп заявил в интервью The Atlantic 4 января, что США также нуждаются в Гренландии, поскольку датский остров, по его словам, окружен китайскими и российскими кораблями. После этого премьер-министр Дании Метте Фредериксен призвала Трампа прекратить угрожать аннексией Гренландии США. Гренландия была колонией Дании до 1953 года. Она остается частью королевства, но в 2009 году получила автономию, право на самоуправление и самостоятельное определение своей внутренней политики.