Զելենսկին հայտնել է Թրամփի հետ առաջիկա հանդիպման մասին
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին առաջիկայում կհանդիպի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ քննարկելու Ռուսաստանի հետ խաղաղության ծրագիրը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Զելենսկին հայտնել է իր Telegram ալիքում։
Նախագահի խոսքով՝ Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովն իրեն զեկուցել է ամերիկյան կողմի հետ իր վերջին շփումների մասին։
«Մենք ոչ մի օր չենք վատնում։ Մենք համաձայնության ենք եկել մոտ ապագայում բարձր մակարդակով հանդիպման մասին նախագահ Թրամփի հետ։ Մինչև Նոր տարի շատ բան կարելի է որոշել», - գրել է Զելենսկին։
Դեկտեմբերի 20-ին և 21-ին ամերիկյան կողմը Ֆլորիդայում առանձին բանակցություններ է վարել ուկրաինական և ռուսական պատվիրակությունների հետ։ Տեղի են ունեցել նաև եռակողմ բանակցություններ եվրոպացի պաշտոնյաների մասնակցությամբ։ ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը բանակցություններն անվանել է կառուցողական և արդյունավետ։

Зеленский сообщил о предстоящей встрече с Трампом
Президент Украины Владимир Зеленский вскоре встретится с президентом США Дональдом Трампом для обсуждения мирного плана. Об этом, как передает “Арменпресс”, Зеленский сообщил в своем Telegram-канале.
Он написал, что секретарь Совета национальной безопасности и обороны Рустем Умеров доложил ему о последних контактах с американской стороной.
“Ни одного дня не теряем. Договорились о встрече на самом высоком уровне - с президентом Трампом в ближайшее время. Многое может решиться до Нового года”, — написал Зеленский.
20 и 21 декабря американская сторона провела отдельные переговоры с украинской и российской делегациями во Флориде. Также состоялись трехсторонние переговоры с участием европейских официальных лиц. Специальный посланник президента США Стив Уиткофф назвал переговоры конструктивными и плодотворными.