Զելենսկին հայտնել է Թրամփի հետ առաջիկա հանդիպման մասին
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին առաջիկայում կհանդիպի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ քննարկելու Ռուսաստանի հետ խաղաղության ծրագիրը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Զելենսկին հայտնել է իր Telegram ալիքում։
Նախագահի խոսքով՝ Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովն իրեն զեկուցել է ամերիկյան կողմի հետ իր վերջին շփումների մասին։
«Մենք ոչ մի օր չենք վատնում։ Մենք համաձայնության ենք եկել մոտ ապագայում բարձր մակարդակով հանդիպման մասին նախագահ Թրամփի հետ։ Մինչև Նոր տարի շատ բան կարելի է որոշել», - գրել է Զելենսկին։
Դեկտեմբերի 20-ին և 21-ին ամերիկյան կողմը Ֆլորիդայում առանձին բանակցություններ է վարել ուկրաինական և ռուսական պատվիրակությունների հետ։ Տեղի են ունեցել նաև եռակողմ բանակցություններ եվրոպացի պաշտոնյաների մասնակցությամբ։ ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը բանակցություններն անվանել է կառուցողական և արդյունավետ։

‘A lot can be decided before New Year,’ Zelenskyy says, announces meeting with Trump
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said he will soon meet U.S. President Donald Trump to discuss the peace plan to end the Russian-Ukrainian war.
In a post on X, the Ukrainian leader said that the Secretary of the National Security and Defense Council of Ukraine Rustem Umerov briefed him on his latest talks with the U.S.
“Rustem Umerov reported on his latest contacts with the American side. We are not losing a single day. We have agreed on a meeting at the highest level – with President Trump in the near future. A lot can be decided before the New Year. Glory to Ukraine!” Zelensky said on X.
On December 20 and 21, the American side held separate talks in Florida with the Ukrainian and Russian delegations. Trilateral talks also took place with the participation of European officials. U.S. President’s Special Envoy Steve Witkoff described the negotiations as constructive and effective.