Լոնդոնի աճուրդից ձեռք կբերվի 1188 թ․ թվագրվող հայկական եկեղեցու եզակի փայտյա դռան փեղկ
Պետությունը ձեռք է բերում բացառիկ մշակութային արժեք՝ 1188 թվականին պատրաստված և քանդակված հայկական եկեղեցու փայտյա դռան փեղկ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ կառավարության նիստում այս մասին հայտնեց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով՝ կառավարության որոշմամբ պահուստային ֆոնդից հատկացվում է 175 միլիոն 360 հազար դրամ՝ Լոնդոնի միջազգային աճուրդում ներկայացված մշակութային արժեքը գնելու և Հայաստան տեղափոխելու համար։
Նախարարը ընդգծեց, որ փեղկը եզակի նմուշ է թե՛ իր հնությամբ, թե՛ գեղարվեստական լուծումներով։
«Փորագրությունները և զարդանախշային համակարգը լիովին համահունչ են հայկական միջնադարյան գեղարվեստական ավանդույթներին և Բագրատունյաց շրջանին բնորոշ մշակույթին։
Մինչև 1990-ական թվականները մեզ հայտնի էր ընդամենը ութ նմանատիպ փայտե դռան փեղկ, իսկ ընդհանուր առմամբ փայտի փորագրության նմուշները բացառիկ են։ Այս պարագայում խոսքը գնում է այդ ութից մեկի մասին»,- նշեց Անդրեասյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ դռան փեղկը 1980-ականների վերջերին հայտնվել է միջազգային շրջանառության մեջ և գտնվել Նյու Յորքի մասնավոր հավաքածուում։ ԿԳՄՍ նախարարությունը միջազգային աճուրդների մշտադիտարկման շրջանակում ուսումնասիրում է հայկական մշակութային ժառանգությանը վերաբերող նմուշները և, հնարավորության դեպքում, ձեռնարկում դրանց ձեռքբերման քայլեր։
Անդրեասյանը նշեց, որ վերջերս նույն գործընթացի շրջանակում ձեռք է բերվել նաև Արշիլ Գորկու կտավ, որը շուտով կտեղափոխվի Հայաստան, և հենց այդ աշխատանքի ընթացքում ուշադրության է արժանացել նաև տվյալ փայտյա փեղկը։
Նախարարի խոսքով՝ իրականացվել են ռադիոածխածնային վերլուծություններ, որոնք հաստատում են փեղկի թվագրումը, ինչպես նաև կան հրապարակված գիտական հոդվածներ՝ վկայող դրա մշակութային նշանակության մասին։ Բացի այդ, Հայաստանյան մասնագետը գործուղվել է տեղում ուսումնասիրություն իրականացնելու համար և հաստատել է նմուշի իսկությունը և բացառիկ արժեքը։

Government to purchase historic Armenian artifact at international auction for national museum
As part of an ongoing effort to find and retrieve Armenian cultural heritage artifacts that have appeared in private collections or auctions around the world, the Armenian government decided to acquire a monumental church door panel that will be auctioned in London.
During the Cabinet meeting, the government approved the allocation of 175.3 million drams (over $455,000) to acquire the historic artifact.
The monumental Armenian church door panel was made in 1188, and the artifact will be displayed at the History Museum of Armenia.
Radiocarbon analyses verified the dating.
“The carvings and ornamental design system are fully in line with Armenian medieval artistic traditions and the culture characteristic of the Bagratuni period. Until the 1990s, only eight similar wooden door panels were known to us, and, in general, examples of wood carving are exceptional. In this case, we are talking about one of these eight,” said Zhanna Andreasyan, Minister of Education, Culture, Science, and Sport.
The artifact appeared in international circulation in the 1980s and was later found in a private collection in New York.
Andreasyan did not elaborate, but the Sam Fogg London art dealership website features a monumental door panel carved for the Haghpat Monastery in Armenia, dated to 1188.
As part of efforts to find other Armenian cultural heritage artifacts, the Armenian government recently acquired a painting by Arshile Gorky, which will soon be transported to Armenia.