Այս տարի սուբվենցիոն ծրագրերով համայնքներում իրականացվել են շուրջ 150 մլն դոլարի ծրագրեր. Փաշինյան
2025 թվականին համայնքներում սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում իրականացվել են շուրջ 150 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրումային ծրագրեր՝ պետական բյուջեի միջոցներով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Կառավարության նիստում Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն իր հերթին ներկայացրեց տարվա ընթացքում իրականացված այլ խոշոր ծրագրերը։ «Պետական բյուջեի միջոցներով ճանապարհաշինարարության համար հատկացվել է շուրջ 55 միլիարդ դրամ, որի պատվիրատուն եղել է «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամը։ Բացի այդ, շուրջ 2 միլիարդ դրամ է ուղղվել հրատապ ծրագրերի իրականացմանը, ևս 2 միլիարդ դրամ՝ մասնակցային բյուջետավորման ծրագրերի շրջանակում»,-ասաց նա։
Ամփոփելով ներկայացված տվյալները՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ, ընդհանուր առմամբ, տարվա ընթացքում պետական միջոցներով իրականացված ներդրումների ծավալը մոտենում է 300 միլիոն ԱՄՆ դոլարին։
«Այստեղ չենք հաշվում դպրոցները, մանկապարտեզները, բժշկական կենտրոնները, հուշարձանների վերանորոգումը և այլ ծրագրերը։ Սրանք աներևակայելի թվեր են, և երբ խոսում ենք տնտեսության զարգացման մասին, հարցի պատասխանը հենց այստեղ է»,-ընդգծեց վարչապետը։

Government invests nearly $300 million this year in roads and community subsidy projects
In 2025, investment projects totaling around $150 million were implemented in communities under subsidy programs, funded by the state budget, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting.
He noted that the total volume of investments implemented with state funds over the year approaches $300 million.
Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan presented the major projects carried out throughout the year. Approximately 55 billion drams (about $143 million) from the state budget were allocated for road construction, he said.
In addition, around 2 billion drams were directed toward urgent projects, and another 2 billion drams were allocated under participatory budgeting programs.
Summarizing the data, Prime Minister Pashinyan emphasized that this total does not include schools, kindergartens, medical centers, monument restorations, and other programs. “These are unimaginable figures, and when we talk about economic development, the answer lies precisely here,” he said.